Tek Kocaeli Gazetesi | Kocaeli Haber | Kocaeli Son Dakika | Kocaeli Gündem

Yeni Kararlar Alınacak mı? Bakan Koca Açıkladı

Yeni Kararlar Alınacak mı? Bakan Koca Açıkladı
241 views
24 Haziran 2020 - 20:26
Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Bilim Kurulu toplantısı sonrası düzenlediği basın toplantısında alınan kararları açıkladı.

Bakan Koca’nın açıklamasından satır başları şöyle:

Haziran ayının üç haftasını geride bıraktık. 1 Haziran’da başlayan normalleşme süreci yakında 1 ayını dolduracak. Koronavirüs salgını konusunda hak edilmiş, dayanağı sağlam bir iyimserlik içindeyiz.

Kontrol dışı olayları hariç tutarsak, bugünkü hayatımız tedbirlere bağlı kalarak planlarımızı uygulayacağımız bir hayattır. Kontrollü sosyal hayatla hayat kalitemiz daha da artacaktır.

Çok yakın zamana kadar sokağa kısıt olmaksızın çıkabileceğimiz günler konusunda endişelerimiz vardı. Her zaman gittiğimiz mekanlar bir daha ne zaman gideceğimizi bilemediğimiz mekanlardı.

Berberimiz, kuaförümüz, pastanemiz, kitapçımız kapalıydı. Hayatın en canlı tarafını gösterdiği alışveriş ortamları eski halinden uzaktı. Hastaneye bile tedavisi ertelenemeyecek durumunda gitmeyi tercih ediyorduk. Geldiğimiz nokta çok şükür ileri bir noktadır.

Durağanlaşan hayat hız kazandı. Bu başarı muhkemleştikçe özlediğimiz ne varsa tek tek geri döneceğiz. Her işin başı sağlık prensibiyle kaldığımız yerdeki yaşama temposuna yaklaşacağız.

Koronavirüsün hayatımızın sevk ve idaresini elimizden alan bir güç olarak çıkmasını sağlamalıyız. Bunun için de hastalık riskine karşı bazı kontrol mekanizmalarını bir süre daha sıkı tutmaya mecburuz. Ağız ve burun yoluyla bulaşan bu virüs başka insanlarla birarada bulunduğumuz ortamlarda koruyucu maskeyi zorunlu kılıyor. Maske virüsün yayılmasına karşı elzemdir, ihtiyatlılık değildir mecburiyettir.

Bu tedbir aynı sosyal ortamda birbiriyle etkileşim halinde olan kişilerin tamamı tarafından alınmalıdır. Bir ortamda üçümüz takıyor, birimiz takmıyorsak hepimiz az çok risk alıyoruz demektir. Maske kullanmayan kişinin ister yakın mesafede ister ortak mekan ve işyerinde maske kullananlara karşı sorumluluğu vardır. Maske kullanmamak kişisel hukukun ihlalidir.

Herkesi bu kurala uymaya davet ediyorum. Tedbir alanların üzerimizdeki hakkına riayet edelim. Bu medeni davranışa aynı medeni davranışla karşılık verelim. Bulaşma riskinin sözkonusu olamayacağı durumlarda, örneğin bankta denize karşı oturuyorsak maske elbette gerekli değildir. Gerekli durumlarda uygulanalım ki zamanla bıkkınlığa yol açmasın.

Sonbaharda risk beklentisi DSÖ’nün 2 gün önce yaptığı Güney Amerika için yaptığı vaka sayısı bizi uyarıyor. Bıkkınlığa düşmek, rehavete kapılmak riske açılmak anlamına gelir. Bugüne kadar 62 il merkezinde maske mecburiyeti getirilmiştir. Maske tüm Türkiye’de ortak sorumluluğumuzdur.

Bu mecburiyet vakaların arttığı, riskin bariz olduğu, zincirleme bulaşmanın uç verme ihtimali olan yerler için getirilmiştir. Sokağa çıkma kısıtının önemi neyse bugün aynı önemi maske ve mesafe önleminin taşıdığını unutmamalıyız. Bu tedbiri unutmazsak dostça tokalaşacağımız günler elbette yakınlaşır.

Sıcak yaz günlerindeyiz. Bu havada maske kullanmak geçen aylardaki gibi kolay değil. Hepimiz zorluk yaşıyoruz, lütfen sıcaklara yenilmeyelim. Eğer yenilirsek vaka sayısının artışa geçeceğini, yoğun bakıma gideceğini unutmayalım.

İkinci uyarımız salgının ilk günündeki bilgi belirsizliğinden kaynaklanan açıklığa kavuşturmak istiyorum. Koronavirüsün daha çok kış mevsiminde etkili olacağı ileri sürülüyordu. Virüsün yayılma hızında azalma olmamıştır, virüsün hasta etme gücünde azalma olduğu yönünde bilimsel kanı yoktur. Bu iki yanlış kanıyı günlük hayatımıza dayanak yapmamanızı istirham ediyorum.

Sınavların ertelenmesi tek başına bakanlığımızın alacağı bir karar olmamakla birlikte, gençlerimizin geleceği için önemli olan bu sınavdan başarı ile çıkacaklarına inanıyoruz. Sınavın ertelenmesi durumunda risk, bugünden çok daha büyük olabilir. Risk, bugünden çok daha fazla büyüyebilir. Bu durumda sınavın ne getireceği belli olmayan bir zamandan ise şimdi yapılması ilgili kurumlar tarafından doğru görülmektedir.

Korona virüs için alınan önlemler, sadece sağlığımız için değil, eğitimden ticarete kadar her türlü alanda hayatın yeniden ivme kazanması için alınan kararlardır. Pandemi boyunca her yurttaşına sahip çıkan devletimizin de bir borcudur.

Önümüzdeki günler özellikle Antalya, Dalaman, İzmir, İstanbul’da 2 merkezde test merkezleri oluşturulacak. Kapıkule’de de test merkezleri oluşturduk. Taramadan sonra semptomları olan kişilerin tedavilerini devam ettirmek için de hazırlık yaptık. Ayrıca Türkiye’de de 130 merkezde de testler yapılmakta.

Ön planda vaka sayılarında gençlerde de görülüyor. Yoğun bakımda olan, entübe olan ve hayatını kaybeden vatandaşların yaşlarının ilerlediğini görüyoruz. Gençlerimiz, hastane durumuna girmeseler bile, özellikle krononik hastalıklı bulunan ve yaşlı vatandaşlara bulaştırma riskleri çok yüksek.

4 tane hayvan çalışmasına başladık. TÜBİTAK destekliyor. Hayvan çalışmalarının tamamlanmasının ardından klinik döneme girilmiş olacak. Klinik çalışmalarına Eylül veya Ekim’den önce gelmek çok zor gözüküyor. Ayrıca biz Türkiye olarak, Rusya ile görüşmelerimiz olmuştu.

Bu çalışmalarla ilgili Çin’le de bir görüşme yapıldı. Çin ile de klinik çalışmalar noktasında beraber yapma konusunda bir yaklaşım içerisindeyiz.

 

PİYASALARDA SON DURUM
 • DOLAR
  -
  -
  -
 • EURO
  -
  -
  -
 • ALTIN
  -
  -
  -
 • BIST 100
  -
  -
  -
KÖŞE YAZARLARI