SON DAKİKA

Tek Kocaeli Gazetesi | Kocaeli Haber | Kocaeli Son Dakika | Kocaeli Gündem
Tefecilere Şok Operasyon
İzmit Belediyesi’nde İşe Başlayacaklar Belli Oldu

İSU, Değirmendere Musiki Derneği’ni Ağırladı

İSU, Değirmendere Musiki Derneği’ni Ağırladı

Kocaeli’nin suya yön veren kurumu İSU Genel Müdürlüğü, su ve çevreyi korumanın bir kültür olduğunun bilinci ile yatırımlarını tanıtmayı sürdürüyor. Kurum, yatırımlarını tanıtırken su ve çevre bilincini toplum geneline yaymak  için yaşayarak öğrenmenin öğrenme üzerindeki etkisinden faydalanmak amacıyla “Teknik Gezi” programları düzenliyor.

 

“Teknik Gezi” programını düzenlemeye başladığı günden beri birçok sivil toplum kuruluşu ile çeşitli meslek gruplarına yatırımlarını yerinde tanıtan Kurum, son olarak “Gölcük Değirmendere Musiki Derneği” üyelerine yönelik bir gezi programı düzenledi. Görev alanı içindeki bölgelerde, son teknoloji ile hizmet veren Kurum; suyun önemi, korunması ve geçirdiği aşamalar hakkında verdiği bilgilerle yatırımlarını tanıtırken çevre duyarlılığını benimsetmeyi amaçlamaktadır.

 

NAMAZGAH BARAJI TAM NOT ALDI

33 kişilik heyet halinde “Teknik Gezi” programına katılım sağlayan “Değirmendere Musiki Derneği”ni ağırlayan İSU Genel Müdürlüğü, katılımcılara ilk önce Kocaeli için hayati öneme sahip olan Kandıra Namazgah Barajı’nı tanıtma imkanı buldu. Baraj, ihtişamı ve içme suyu ihtiyacını depolama, taşkın koruma, enerji üretimi gibi işlevleriyle Teknik Gezi’ye katılanlardan tam not aldı. Heyet, daha sonra Kurum’un yatırım maliyetini azaltmak ve ileriki dönemlerde kendi kendine yetebilmek arzusuyla hayata geçirdiği Kandıra Namazgah Barajı Hidroelektrik ( HES), Güneş Tarlaları olarak da bilinen Güneş Enerji Santrallerini (GES) gezdi. Ayrıca, bölge halkının içme suyu ihtiyacını karşılamaya yönelik yapılan Dudutepe İçme Suyu Arıtma Tesisi ve Kocaeli’nin % yüz atık su arıtma başarısına sahip olmasında kayda değer bir katkı sağlayan Kandıra Merkez Atık Su Arıtma Tesisi gibi önemli yatırımlarını gezen katılımcılar, suya verilen emeğin karşısında hayranlıklarını gizleyemediler.

 

YATIRIMLARA HAYRAN KALDILAR

“Değirmendere Musiki Derneği” üyeleri,  daha sonra Kurum’un yaptığı yatırımlarda en önemli yardımcı unsurlarından biri olan Avrupa standartlarındaki İzmit Lojistik Merkezini ve uluslararası standartlara sahip, içme suyu, atık su ile mikrobiyoloji ünitelerinin bulunduğu İSU Merkez Laboratuvarını gezdi. İSU Genel Müdürlüğü tarafından yapılan hizmetlerin, projelendirme ve faaliyete geçirilme aşamasını ilgiyle takip eden Heyet, merak ettikleri konular hakkında İSU Genel Müdürlüğünün tecrübeli yetkililerinin yaptığı sunumlarla detaylı bilgilere sahip olma imkanı buldular.

 

SUYUN, “ZORLU YOL SERÜVENİ”

Yapılan hizmetleri çok beğendiklerini ifade eden Dernek Başkanı Ekrem Demirkesen ve Dernek üyeleri,“ evlerinde musluklarından rahatça içtikleri suyun, zorlu yol serüvenine ayrıca kullanım sonrası atık suya dönüşen suyun, arıtılırken geçirdiği aşamalara tanıklık ederken çok şaşırdıklarını belirttiler. Bu programların daha geniş kitlelerle paylaşılmasının Kurum’un tanınması açısından yararlı olacağını ifade ettiler.

 

Katılımcıların oldukça keyif aldığı “Teknik Gezi” programı Kurum yetkilileri tarafından “Değirmendere Musiki Derneği” ne “Su Medeniyeti Tarihinden Damlalar” kitabının hediye edilmesi ve toplu hatıra fotoğrafı çekimiyle son buldu.

 

 

                   

POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER
HABER İHBAR