SON DAKİKA

Tek Kocaeli Gazetesi | Kocaeli Haber | Kocaeli Son Dakika | Kocaeli Gündem
Milli Dayanışma Kampanyasına Şok Tepki
Bağış Kampanyası Başlatan Belediyelere ŞOK!

Sarıbay Mehmet Akif Ersoy’u Ölümünün 82. Yılında Andı

Sarıbay Mehmet Akif Ersoy’u Ölümünün 82. Yılında Andı

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Kocaeli İl Başkanı Cengiz Sarıbay İstiklal Marşımızın yazarı Mehmet Akif Ersoy’un ölüm yıl dönümü sebebiyle bir anma mesajı yayınladı. CHP İl Başkanı Cengiz Sarıbay yayınladığı mesajda şu ifadelere yer verdi;

“Her bir dizesi Kurtuluş mücadelesinde koca bir milletin küllerinden nasıl doğduğunu, dünyayı dize getiren bir cesaretle bağımsızlığı uğruna canını ortaya koyarak verdiği savaşı anlatan İstiklal Marşımız, dönemin en zorlu şartlarında ünlü şairimiz Mehmet Akif Ersoy’un kelimeleriyle hayat bulmuştur.

Anayasamızın 3. Maddesinde yer alan ‘Milli Marşı İstiklal Marşı’dır’ ibaresi ve 4. maddesinde yer alan değiştirilemez ve değiştirilmesi teklif edilemez hükmü Cumhuriyetimizin en büyük teminatıdır. Bu millet kendi kendini yönetme şekli olan Cumhuriyeti, kanıyla, canıyla cephede savaşarak kazanmıştır. Sindirilmeye, manda ve himaye altına alınmaya çalışılan topraklarımızda süren zulme karşı milletimizin baş kaldırışının destanıdır İstiklal Marşı.

Bazı kimseler çıkıp kürsü başlarından ülkemizin başka hiç bir sorunu yokmuş gibi seslenerek İstiklal Marşı’nın bestesini güftesini değiştirme isteği gafletinde olsalar da, Mehmet Akif’in sözleri de, Osman Zeki Üngör’ün, Edgar Manas’ın, Ali Rıfat Çağatay’ın bestesi olduğu gibi kalacaktır. Bir milletin bağımsızlık mücadelesi sırasında kalplere en derin duygularla nakşeden dizeleri bir araya getiren ve ‘Allah bir daha bu millete İstiklal Marşı yazdırmasın’ sözleriyle tüm yaşananları özetleyen İstiklal şairimiz Mehmet Akif Ersoy’u ölümünün 82. yılında rahmet ve saygıyla anıyorum”

POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER
HABER İHBAR