DOLAR
EURO
GRAM ALTIN
ÇEYREK A.
BITCOIN
ÜYE PANELİ
SON DAKİKA
hava
Google News

Aday olmama kararım kesindir AKŞENER

Son Güncelleme :

16 Ekim 2018 - 16:10

/ kez okundu.
Aday olmama kararım kesindir AKŞENER

24 Haziran seçimlerinden çok şey beklemişler, önlerine gelen göstergelere ya aldanmışlar yada aldatılmışlar. Sonuçlar açıklanınca şok yaşadılar. Şoka girilecek bir durum da yoktu. Seçim sonuçları malumun ilanıydı. Peki neden şoka girdiler. Kocaeli’li Akşener neden istifa etti, yüzünüzü güneşe dönün bizimle yol yürüyün diyerek yanında olanları, evinin önüne kadar neden getirdi?

24 Haziran’da İYİ Parti %10 civarı, Akşener ise %7 dolayında oy aldı. Akşener’in Başkanlık seçiminde 2. Olacağına çok inanmışlar. Adeta kendilerini kaptırmışlar. Akşener de dahil sonucu görememişler. Sonucunda Afyon çalıştayında beyinlerin arkasındaki plan patlak verdi. Meral Akşener istifa etti, olağanüstü kongre kararı aldı ve aday değilim dedi. Aday Olacak arkadaşlara başarı dileklerini de açıklamasına ekledi. Bu arada ne oldu. Parti teşkilatları ayaklandı, sen yoksan biz yokuz dedi. Ancak Akşener 2.kez açıklama yaptı ve aday olmama kararım kesindir dedi.

Akşener aday değilim aday olacak arkadaşlara başarılar dilerim dedikten sonra, daha da ileriye giderek, ikinci açıklama yaparak aday olmama kararım kesindir dedikten sonra ne oldu. Çıktı ve dedi ki; görevime döndüm, Başkanlık Divanı’na başkanlık edeceğim dedi. Buna Akşener’e yakın parti mensupları sevinmiş olabilir. Ancak genel olarak millet nezdinde hoş karşılanmamıştır. Yeni kurulmuş bir parti, yaşadığı ilk seçim sonrasında bunları yaşıyorsa, alacağı ikinci seçim yenilgisinde ne yaşar onu sormak lazım. Siyasetçi ağzından çıkan sözcüklere dikkat edecek. Söz söylenmişse olay bitmiştir, o söz uygulanacak. Uygulamazsanız ne oluyor. İşte bugün yaşandığı gibi bir genel başkan olağanüstü kongreye gidiyor ve aday olacak arkadaşlara başarılar dilemişken kendisi için bu dileklerde bulunmuş oluyor. Bu Akşener için İYİ olmamıştır. Millet bu durumu farklı değerlendirecek ve 24 Haziran’da alınan oyu mumla arar duruma geleceklerdir.

Akşener’in istifasını başka taraftan değerlendirenler de oldu. Mesela Akşener parti içinde gücünü pekiştirmek ve olağanüstü kongreye daha güçlü girmek adına böyle hamle yaptı deniliyor. Kanaatimce bu da yanlış bir bakış.  Artık Türkiye eski Türkiye değil. Eski siyaset bitti Türkiye’de. Türkiye bu tür oyunlara prim veren ülke değil, Türkiye artık masaya yumruğunu vuran, kararlı cesaretli duruşuyla akılcı hamleleriyle yöneten gerçek lidere prim veriyor. Eski siyasetten kurtulamayanlar yeni Türkiye’de yol alamaz.

Sonuç olarak Akşener’in istifası, dönüşü ve bu arada yaşanan olaylar parti ve Akşener’in kendisi için İYİ olmamıştır. Bunu bugün göremeyenler, yakın tarihte kanaatimce görecek.

TANSU ÇİLLER FARKI

Türk siyaseti en son olarak sorumluluk benimdir diyerek kongresini toplayan,  veda konuşmasıyla siyasete veda eden bir lider görmüştür. 2002 seçimleri sonrasında kendisine bırakma diye ayağa kalkan binlerce partilisinin baskısına rağmen karar vermiş, söz söylenmiş ve o söz uygulanmıştır. Salona gelmiş gözyaşları içinde olan partililerine veda konuşması yapmış ve siyasete veda etmiştir. İşte bu bir duruştur. Bu dik duruşun adı Tansu Çiller’dir. Şimdi Akşener olayı ile ne alakası var diyenler olacaktır. İşine gelmeyenler bu sözlerle kendilerini avutacaklardır. Ancak Akşener olayında söz iki kez söylenmiş  geri adım atılmıştır. İki olay arasında alaka vardır. Fakat isimler arasında fark da vardır. O fark da duruş farkıdır.

Tansu Çiller, 3 Kasım 2002 yılında yapılan seçim sonrasında siyasete veda etmiştir. O günden  bugüne siyasete dönmesi yönünde baskılar, telkinler olmuştur. Şahsım da kendisine olan bağlılığım, sevgim ve saygım dolayısıyla bu noktadaki çalışmalar da olmuştur. Ancak Türkiye’nin ilk kadın Başbakanı  Çiller, siyasete dönmemiştir.

24 Haziran 2018 seçimleri öncesinde Tansu Çiller’in yıllar sonra Yenikapı’da otobüsün tepesine çıkıp milyonları selamladığı tarihi ana şahitlik ettik. Yine Çiller, milli şuur için buradayım diyerek yıllar sonra ilk kez net bir tavır koyarak tarafını ve desteğini belli etti. Çiller Erdoğan’a  desteğini milletiyle paylaştı. Çiller’in Erdoğan’a desteği Türkiye genelinde büyük etki yaratmıştır. Çiller’in açıklamalarının hemen sonrasında Yeniköy’deki evinin telefonlarının nasıl kilitlendiğine şahit olduk. Görüşmek için binlerce kişinin randevu talebine de yine şahit olduk. Çiller’e yakın isimlerle ülkenin dört bir yanından insanlar iletişime geçerek desteklerini ifade ettiler. Olayı iyi analiz eden Çiller’in ne kadar doğru bir karar verdiğini de görür.

28 Şubat Post Modern darbe girişiminin mağdurudur Çiller. O dönemde milletin iktidarının nasıl devrildiğine hep birlikte şahit olduk. Çiller, milleti yok sayanların, millete rağmen siyaseti dizayn etmek isteyenlerin tarafında olmadı. Milletin yanında oldu. Seçimle milletin desteğiyle Türk siyasi tarihine adını yazdıran milletin liderinin yanında oldu. Milletin adamının Recep Tayyip Erdoğan’ın siyasi hayatını sonlandırmak adına, sandık dışında yollara başvuranların yanında olamazdı Çiller. Çiller dün neredeyse bugün de aynı noktadadır. İşte lider farkı budur. 2002 yılında aslanlar gibi veda ediyorum demiş, veda etmiştir. Yıllar sonra milli şuur için buradayım demiş milyonların gönlünde bir kez daha taht kurmuştur.

24 Haziran akşamı seçim sonuçları değerlendiriliyordu. Ünlü anketçi Adil Gür’ün seçim sonuçlarına ilişkin değerlendirmesinde kullandığı ifade şudur. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın ilk turda seçilmesinde Tansu Hanım’ın Yenikapı’da sergilediği tavrın da önemli olduğunu vurgulamak lazım. Özellikle merkez sağ seçmeninin olduğu bölgelerde etkili oldu. NOKTA !

 

Yine birlikte olacağız. Sevgilerimle

YORUM ALANI