Tek Kocaeli Gazetesi | Kocaeli Haber | Kocaeli Son Dakika | Kocaeli Gündem

Ahmet Davutoğlu AKP’yi Adeta Topa Tuttu

Ahmet Davutoğlu AKP’yi Adeta Topa Tuttu
74 views
06 Ocak 2021 - 20:27

Gelecek Partisi Genel Başkanı Ahmet Davutoğlu, Ankara’da gazetecilerle bir araya geldiği programda gündeme ilişkin açıklamalarda bulundu. Boğaziçi Üniversitesi’ne Melih Bulu’nun rektör olarak atanmasının ardından yaşanılanlar ile ilgili açıklamalarda bulunan Davutoğlu, “Boğaziçi Üniversitesi mezunu olarak ben de giderdim, burada işim olmasa ben de giderdim. Burada yanlış olan ne anlamadım. Gençlik Kollarımıza siz de gidebilirsiniz dedim. Siyaset alanda her probleme müdahil olmaktır” dedi. 

Boğaziçi Üniversitesi’nde yaşananlarla ilgili de yorumda bulunan Davutoğlu, şunları söyledi: 

Boğaziçi Üniversitesi meselesi de salt atanan rektörün kimliğiyle ilgili değil. Başka bir rektör de atanmış olsa yanlış. Üniversiteyi büyük binalardan ve sadece kendisinin görüşlerini temsil eden öğretim üyelerinden gören bir zihniyet anlamaz, anlamaz. Üniversiteler farklı fikirlerin buluştuğu bir yerdir. Kin üzerine bir şey inşa edilmez. Kalite düşmanlığı da var, bir vasat olacak onun üstündeki her şeyi tasfiye etme kafası 12 Eylül kafasıdır. Üniversite ram olunacak bir yer değil… Boğaziçi’nde bir iklim var. Ben Cumhurbaşkanı tarafından Rektör atanmasını doğru görmüyorum. Seçim de sıkıntı var, akademisyenler arasında sıkıntıya yol açıyordu. Ara formüller bulunabilir istişare edilerek.

Gelecek Partisi lideri Davutoğlu açıklamalarına şu şekilde devam etti: 

Sayın cumhurbaşkanı, bazen insanların gücü arttıkça özgürlüğü artmaz. Türkiye’de Cumhurbaşkanı’nın mutlak yetki sahibi olduğu aşikar. Ama yetkisini kullanırken birtakım sınırlamalar olduğunu kendisini yakından tanıyan birisi olarak görüyorum. Benim tanığım Erdoğan kendisine ‘aptal olma’ diyen bir cumhurbaşkanına, ertesi günü bile beklemez o gece çıkar ‘Ey’ diye seslenirdi. Şimdi soru şu ne faktörler var ki herkese karşı ey diye kükrerken Sayın Cumhurbaşkanı neden Trump’a karşı susmuştur?… Eskiden Türk Cumhurbaşkanı’nın hangi dilden konuştuğu anlaşılırdı. Ama şimdi kendisinden zayıf aktörler karşısında kükreyen güçlü aktörler karşısında kişisel ilişkilerle durumu yönetmeye çalışan bir Cumhurbaşkanı görüntüsü var. Ne var ki bu konularda susuluyor? Yeni Amerikan yönetimiyle girişilecek ilişkilerde aynı şey söz konusu. Takip edeceğiz.

 

 

 

PİYASALARDA SON DURUM
 • DOLAR
  -
  -
  -
 • EURO
  -
  -
  -
 • ALTIN
  -
  -
  -
 • BIST 100
  -
  -
  -
KÖŞE YAZARLARI