Tek Kocaeli Gazetesi | Kocaeli Haber | Kocaeli Son Dakika | Kocaeli Gündem

Akşener ve Kılıçdaroğlu’ndan İzmit’te Flaş Sözler

Akşener ve Kılıçdaroğlu’ndan İzmit’te Flaş Sözler
190 views
13 Ağustos 2020 - 20:39

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu ve İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener, İzmit Belediye Başkanı Av. Fatma Kaplan Hürriyet’in son bir yıl içerisinde gerçekleştirdiği projeler için toplu açılış törenine katıldı.

Açılış töreninde değerlendirmelerde bulunan İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener’in açıklamalarından öne çıkanlar şu şekilde:

“Cumhuriyet Halk Partisi Genel Başkanı Sayın Kemal Kılıçdaroğlu, çok değerli hazirun değerli hanımefendiler değerli beyefendiler, çok sevgili İzmitliler… sizi özlemişim… Ben Sayın Başkanının anlattıklarını sunduklarını dikkatle dinledim. Sizinle beraber İzmit’te çalıştığımız için İzmit’e bir kadın elinin değmesini sağlamada küçük de olsa bir pay sahibi olduğumuz için gerçekten memnuniyet duydum ama müsaade ederseniz Sayın Kemal Kılıçdaroğlu’na bazı İzmit meselelerini anlatmak istiyorum.”

“İzmit’te doğdum, İzmit’in bir köyünde doğdum.Rumeli göçmeni bir ailenin kızıyım ve İzmit’te tarih okudum. Doktora tezim, ‘İzmit Şeriye Sicilleri’dir. Siyasi hayatımada 1994 seçimlerinde Kocaeli Büyükşehir Belediye başkan adaylığı ile başladım. O adaylık beni bugün karşınıza getirdi İYİ Parti’nin Genel Başkanı olarak sizlere hitap ediyorum.

Hayat çok ilginç, hem uzun, hem acılı hem sevinçli… İlk sözüme Mehmet Ali Paşa’da bir kahvehanede ilk sözümü başladığım anı hatırladım. Sizleri görünce, Sayın Genel Başkanım demiştim ki, “Suyu leziz havası nefis, insanı munis İzmit” Evliya Çelebi öyle yazmıştı.”

“İzmit en fazla göç alan şehirdir ve İzmitli olunur denilir. Onun için size ‘İzmit’te mi doğdunuz?’ diye sorulmaz. ‘Ne kadar süredir İzmit’tesiniz?’ diye sorulur.

İzmit genellikle insanların doğduğundan ziyade doyduğu yerdir ve İzmit’e Türkiye’nin her yerinden her şehrinden her köyünden ilçesinden göç gelir. İzmit’te doğmuş olanlar onları kucaklarlar ekmeklerini paylaşırlar ve bilirler ki daha sonra onlar İzmitli olacaktır.

Ve yeni gelenlere kucak açacaktır. 1999 depreminde bunu bilmemize rağmen hepimizi şaşırtan bir şey olmuştu o da depremde vefat eden kardeşlerimizin cenazelerinin Türkiye’nin her bir köyüne her bir şehrine her bir ilçesine gitmiş olmasıydı. Yani ne demek istiyorum İzmit Türkiye’nin bir özetidir”

 

Şimdi benim gibi yıllar evvel doğmuş İzmitli kızların bir hayali vardı: Okuyan-yazan okuma fırsatı bulan İzmitli kız çocuklarının bir hayali vardı. Leyla Takan olmak… Ben babası Türkeşçi olmuş, abisi 80 İhtilali’ne kadar Kocaeli MHP İl Başkanı olan, babasının ailesi İnönücü, annesinin ailesi Demokrat Partili olan bir ailenin kızıyım. Ama İzmit’te doğan her veya İzmitli olan her kız çocuğu için Cumhuriyet Halk Partisi’nden seçilmiş sayılmayan ve biz siyaseti aklımızdan geçirirsek geçirdiğimiz zaman okumak fırsatı bulduğumuz zaman tek bir hayalimiz vardı Sayın genel Başkanım Leyla Takan olmak…

İzmit, ilk kadın belediye başkanlarından Türkiye’de birini seçmiş Demokrat Partisi’nin hele CHP ile Demokrat Partisi’nin kavga ettiği dönemlerden bahsediyorum. İki tarafında oy verdiği ve seçildikten sonra herkesin Leyla ablası olmuş bir Belediye başkanından siyasi bahsediyorum.

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun açıklamaları şu şekilde:

“Çok güzel bir atmosferde hep birlikteyiz. Sayın Kaplan’ın yaptıklarını hep birlikte dinledik.

Belediye Başkanı arkadaşlarıma şunu söyledim: ‘Belediye Başkanı olduğunuz andan itibaren unutmayacaksınız bir şey var.Siz Millet İttifakı’nın belediye başkanısınız’. Sayın Genel Başkan Meral Akşener, Fatma Kaplan Hürriyet’in seçilmesinde, ‘küçük bir payımız da varsa’ diye bir düşüncesini ifade etti ama küçük bir pay değil kocaman büyük bir payınız var sayın Genel Başkanım…

Çünkü biz milleti düşünüyoruz, ülkemize düşünüyoruz, vatanımızı düşünüyoruz, bayrağımızı düşünüyoruz.. Farklı düşünsek bile bu topraklarda bayrağımızın altında huzur içinde yaşamak istiyoruz. Eğer bunu yapabilirsek siyasetçi olarak görevimizi yerine getirmiş oluruz. Kavgadan bir şey çıkmadı; kavgadan hiç kimse kârlı çıkmaz. Bu memleketin barışa ihtiyacı var”

Bu memleket 83 milyonun ortak paydasıdır. Birlikte yaşıyoruz burada. Gerginlik yarattılar, kavga yarattılar, linç girişiminde bile bulundular. Ama ben bu millete bir söz verdim ve sözümün arkasında duracağım. Bu ülkeye gerçek anlamda demokrasi gelinceye kadar mücadeleyi sonuna kadar sürdüreceğiz. Millet İttifakı’nın hiçbir ferdin de makamı ve yerine olursa olsun makam ve saltanat merakı yoktur. Dolayısıyla gücü milletten alıyoruz biz.

“GAZİ MECLİS’İN İTİBARININ İADESİNE İHTİYACI VAR”

Gazi Meclis’in itibarının iadesine ihtiyacı var. gerginlik, kavga yarattılar, linç girişiminde dahi bulundular. Ama söz verdim, bu ülkeye demokrasi getirene kadar mücadeleye devam edeceğim. Hiç kimseyi ayırmadığımız sürece Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı olacağından hiçbir şüphemiz yok. Her türlü engellemeler yapıldı. Ama hiçbir belediye başkanı şikayet etmeyecek. Fatma Hürriyet Kaplan bu manada önemli işler yapıyor.

 

 

 

 

 

 

 

PİYASALARDA SON DURUM
 • DOLAR
  -
  -
  -
 • EURO
  -
  -
  -
 • ALTIN
  -
  -
  -
 • BIST 100
  -
  -
  -
KÖŞE YAZARLARI