Tek Kocaeli Gazetesi | Kocaeli Haber | Kocaeli Son Dakika | Kocaeli Gündem

Başkan Hürriyet’ten Esnafa Destek Müjdesi

Başkan Hürriyet’ten Esnafa Destek Müjdesi
76 views
05 Ocak 2021 - 16:59

İzmit Belediyesi’nde yılın ilk meclis toplantısı gerçekleştirildi. Meclis Toplantısında Başkan Hürriyet’ten esnafa müjde geldi. Hürriyet, 2 Bin dar gelirli esnaf ve vatandaşa sosyal destek vereceklerini açıkladı.

İzmit Meclisi yeni yılın ilk toplantısını Fatma Kaplan Hürriyet başkanlığında gerçekleştirdi. Önergeleri tartışmaktan meclis gündemine ancak iki saat sonra geçen İzmit meclisinde Cumhur İttifakı, Başkan Hürriyet’in şu ana kadar yaptığı çalışmaların yetersiz olduğunu belirtti. İttifaka cevap veren Hürriyet, özellikle Cedit üzerinden kendisine yüklenenlere ise “Cedit’ten yola çıkmayacağım ama metro ve tramvayı neden devrettiniz? Böyle büyük projeyi büyükşehir de yapamaz ki. Büyükşehir de bakanlıktan destek alıyor. Vadi İzmit’te yapılan konutlar 800-900-600 Bin TL’ye satılıyor. Hani dar gelirliler içindi?” dedi.

ESNAF ZOR DURUMDA

AK Partili Meclis Üyesi Engin Uçar, tramvay projesi kapsamında iş yerleri kapanan esnaflarla ilgili konuşarak “6 yıla yakın süredir iki iş yeri kamulaştırma sürecinde kapanan esnaflar, mağdur oldu. Bu arkadaşlar herkesin kapısını çaldı, yardım istedi. Pandemi koşullarında esnafın evine ekmek götürmek için hangi koşullarda çalıştığını gördük. Talepleri için ön yargısız biçimde konuyu iş, aş, geçim meselesi olarak görmek gerekiyor. Önerge ile ilgili desteğinizi bekliyorum. Esnaf çok zor durumda. Devletimiz elinden geleni yapıyor. Ama şu anda esnaf kirasını ödeyemezken biz bu adamların ekmeğine 6 senedir mani oluyoruz” dedi.

EN İYİ PROJELERDEN 

MHP’li Meclis Üyesi İlker Kazan’ın KİPTAŞ Evleri ile ilgili önergesine cevap veren Hürriyet, “Niteliksiz mutsuz bir ev yapısından ziyade nitelikli, yüzde 40 yeşil alan kullanımı olan bir proje. Fiyatı yarı yarıya düşük olan bir proje. Sosyal konut anlayışını da değiştirmek istiyoruz. Sırf ucuz olsun diye de yeşilliği sosyal imkanları olmayan kötü hayat koşullarına endekslemek istemiyoruz. Buradan bir emsal çıkarmak istiyoruz. Arazi rahatlıkları, vergi koşullarındaki rahatlıklar göz önüne alındığında diğer kurumların sahip olduğu tavizlere ya da imkanlara sahip değil. Buna rağmen bu koşullarda yapılan en iyi projelerden biri. Faiz oranı biliyorsunuz çok yüksek” şeklinde konuştu.

AKP Meclis Üyesi Vedat Yoldaş, Cedit projesi devrini gündeme getirerek “Seçim öncesi ortak akılla çözeceğiz dediğiniz ve 1,5 yıl oyaladığınız Cedit Kentsel dönüşüm projesini yeniden burada tartışmak istemiyorum ama hem  bir hakkı teslim etmek adına hem de bittiğinde yapmadığınıza büyük bir pişmanlık duyacağınız bu örnek projeyi üstlenen Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanımız Sayın Tahir Büyükakın’a ve Çevre ve Şehircilik Bakanımız Sayın Murat Kurum’a  aynı zamanda Cedit Mahallesi sakini olarak buradan şükranlarımı sunuyorum” dedi.

METRO VE TRAMVAYI NEDEN DEVRETTİNİZ?

Yoldaş’ın eleştirilerine cevap veren Hürriyet, “2018’de yaptığınız işlerin tüm faturasını biz ödedik. Yaklaşık 51 Milyon borç ödemek durumunda kaldık. Keşke borçlarınızı da söyleseydiniz daha samimi olurdu. Keşke yaptığınız ileri halkın yararına sunsaydınız daha güzel olurdu. Sürekli devir konusunu açıyorsunuz. Cedit’ten yola çıkmayacağım ama metro ve tramvayı neden devrettiniz? Böyle büyük projeyi büyükşehir de yapamaz ki. Büyükşehir de bakanlıktan destek alıyor. Vadi İzmit’te yapılan konutlar 800-900-600 Bin TL’ye satılıyor. Hani dar gelirliler içindi? ” dedi.

DENETİM KOMİSYONU

Meclis denetim komisyonu oluşturulması için gizli oylama yapıldı. Komisyona CHP grubundan Necat Çakır, Mehmet Baştan, AK Parti grubundan Fikret Hocaoğlu, Fatih Özcan, MHP grubundan ise Engin Duymaz önerildi.

 

PİYASALARDA SON DURUM
 • DOLAR
  -
  -
  -
 • EURO
  -
  -
  -
 • ALTIN
  -
  -
  -
 • BIST 100
  -
  -
  -
KÖŞE YAZARLARI