Tek Kocaeli Gazetesi | Kocaeli Haber | Kocaeli Son Dakika | Kocaeli Gündem

Ben de Soruyorum, 128 Milyar Dolar Nerede?

Ben de Soruyorum, 128 Milyar Dolar Nerede?
mm
Fehmi Demir( fehmi@tekkocaeli.com )
180 views
17 Nisan 2021 - 20:02

İktisatçı değilim, sayısal verilerden pek anlamam, zaten okulda sayısal ağırlıklı derslerim hep zayıftı. Belki de bu yüzden yatılı sınavda ilçe birincisi iken meslek lisesine gönderildim. Kaderin cilvesi mi desem, olması gereken mi, bilemiyorum.

Son günlerin en popüler oyunu bizim çok da alakalı olmadığımız bir alanda sahneleniyor. Buna ‘oyun’ diyorum çünkü isimlendirecek başka bir kavram bulamıyorum. Sahne bize uzak diye alaka duymadığımızı zannedenler yanılıyor. Hesap uzmanı olmayabiliriz ama ortalama her Türk vatandaşının az da olsa siyaset bilgisi vardır. Ferasetiyle en okumuşunu bile kendine hayran bırakan bir milletiz biz.
“Merkez Bankası’nın 128 milyar dolar rezervi nerede?” diye bir algı başlatıldı. ‘Algı’ kavramını özellikle kullanıyorum, nedenini biraz sonra açıklayacağım. Hal böyle olunca insanda ister istemez merak uyandırıyor. Sorumlu bir vatandaşsanız, bunu sizin de sormanız en doğal hakkınız. Sadece muhalefetin meselesi değil bu, sorumlu her bireyin görevi…

Biz de, konu ile ilgili tanıdığımız uzman hocalarımızı aradık, iktisatçı, akademisyen kim varsa sorup sorup soruşturduk ‘meselenin aslı nedir’ diye.

Anlatılanlar çok teknik bilgiler, burada onlara girmeyeceğim. Ama muhalefetin içerisine düştüğü bir paradoksal durumu da söylemeden geçemeyeceğim; Ak Parti iktidara geldiğinde rezerv 27 Milyar dolarmış. Ben yeni duydum, dedim ya, sayısal işlemlere uzağım diye. Ama siz bunda hem fikirsiniz. Öyle mi?

Şimdi sorulan soru ne, “128 Milyar dolar nerede?”

İyi de kardeşim; 20 yılda 27 Milyardan 128 Milyara çıkaran kim bunu? İhtiyaç halinde ise harcamış olamaz mı? ‘Ak akçe kara gün içindir’ atalar sözünü bize ilkokul ikinci sınıfta bellettiler. Varken biriktirdi, ihtiyaç olduğunda da harcadı, bunun en sade manası bu değil mi?
Kaldı ki Cumhurbaşkanı 94 milyar dolar rezerv olduğunu defalarca açıkladı. Ha, aradaki kayıp soruluyorsa kara günler için harcanmış paradır. Bunda anlamayacak ne var? Dünya pandemiden kırılıp geçerken siz beş parmağınızda bal yalayacak değildiniz herhalde? Bu sözlerim savuma amaçlı değildir, benim olayı okuma biçimim, anlayış bekliyorum.

Uzun lafın kısası; böyle bir muhalefet arasanız bulamazsınız. Ya da iktidar olmayı istemeyen, ısrarla mevcudu korumakla görevli bir muhalefet yapımız var. Özellikle son bir kaç yıldır algı yöntemiyle oy alabileceğine inanmış müzmin bir muhalefet…

Algı ile seçim alınabilseydi, hükümet son İstanbul seçimlerinde 80 günde 800 Bin oy fark yemezdi, Türk milleti yemez algıları. Siz ona ne vaad ediyorsunuz onu söyleyin. Dış politika anlayışınız nedir, Akdeniz’de kıta sahanlığını ne yapacaksınız, genişletecek misiniz yoksa gemileri geri mi çekeceksiniz? Suriye politikanız nedir, pandemiyi nasıl bitireceksiniz? Ya da eğitim politikanız ne?

Ben bir vatandaşım, ikna olmayı bekliyorum. Yahu şu Ekrem İmamoğlu, hani parlatıldı ya solun lideri diye, üç senede hangi icraatı yaptı, halka bir anlatın. Recep Tayyip Erdoğan seçildiğinde altı ay gibi kısa bir sürede Bolu Melen çayını İstanbul’a akıtarak İstanbul’un su sorununu çözmüştü. O dönem kimse inanamadı buna, ama O başardı ve Türkiye’ye lider oldu. İmamoğlu ne yapıyor, duymak istiyoruz. Ben o dönem Caniklerde idim, İstanbul’a çok uzaktım, kitle iletişim araçlarım da yoktu ama duydum Sayın Erdoğan’ın yaptıklarını, şimdi ise İstanbul’un dibindeyim ama bir ses duyamıyorum.

Merkez Bankası’ndaki para üzerinden yürütülen algıdan size ekmek çıkmaz. Adam şunu dese haksız mı? “Yahu, 27 Milyar’dan 128 Milyar’a çıkaran benim, ihtiyaç hasıl olduğunda harcayan da benim.” dese ne yapacaksınız? Farkında olmadan hükümeti övüyor, üstüne bir de okkalı tokat yiyorlar, iyi mi? Olay bu kadar trajik…

Sahi söylendiği gibi o para kayıpsa bu ay işçi memur maaşları dahi ödenemeyecek demektir, ben garanticiyim, sonucu görmeden yargıya varmam, ne yapayım huyum bu…

Vesselam…

 

EN ÇOK KAZANANLAR
  EN ÇOK KAYBEDENLER
   EN ÇOK İŞLEM GÖRENLER
    BUGÜN 1000TL NE OLDU?
    • -

     BORSA

    • -

     DOLAR

    • -

     EURO

    • -

     ALTIN

    KUR ÇEVİRİCİ

    Para Birimi

    Çevrilecek Para Birimini Seçin

    Morlimon  Mor limon  Morlimontr