Tek Kocaeli Gazetesi | Kocaeli Haber | Kocaeli Son Dakika | Kocaeli Gündem

Bilim Kurulu Toplantısı Bitti; Açıklamalar Geldi

Bilim Kurulu Toplantısı Bitti; Açıklamalar Geldi
255 views
25 Kasım 2020 - 20:19

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca Bilim Kurulu toplantısı sonrası açıklamalar yaptı.

Bakan Koca’nın açıklamaları şöyle:

Ülkemizde hastalık görülmesi üzerine yoğun bir mücadele dönemine girdik. Pozitif vakaların izolasyonu, temaslı takibi, yaşlı ve genç çıkışının sınırlandırılması, uzaktan eğitime geçilmesi gibi hayatın her yönüne yönelik tedbirler hayata geçirdik.

Tüm vakaları merkezi olarak takip ettik. Riskli kişilerin takibini yapmaya başladık. Tanı kiti, koruyucu malzeme, ilaç ve solunum cihazı temininde bütün ülke kaynaklarını seferber ettik.

Bir yandan dünyadaki aşı çalışmalarını yakından takip ederken, kendi aşılarımızı bulmak için yoğun çaba harcadık. Yaygın bir temaslı taraması, geniş bir filyasyon ağı oluşturduk. Bu konuda Valililerimiz ve belediyelerimizin desteği ile oluşturulan ekipler önemli bir rol üstlendi.

Hasta kişilerin düzenli takibi yapıldı ve yapılmaya devam ediyor. Erken tedaviye başlanması, evde izole edilen hastalara ilaç temini konusunda dünyadaki ülkelere göre fark yaratan bir politika izledik.

Konya, Gaziantep, Diyarbakır, Batman, Muş, Hakkâri ve Şanlıurfa’da yüzde 100’e varan hasta artışlarımız oldu. Eksiklerimizi ve ihmal ettiklerimizi tespit etmek için yerinde çalışmalarımız oldu. Yerinde yaptığımız denetimlerle, yaz dönemine bağlı olarak geliştirilen seyahatlerin getirdiği sonuçların takibini yaptık.

Hastanelerimizde yoğun bakım yatak sayısını artırdık, ek yataklar ilave ettik. Mahalli sıkıntılara verilen ulusal desteklerle, sorunun üstesinden geldik. Toplumda sıkça tartışılan bir konuya da değinmek istiyorum. Temmuz’dan sonra sadece semptomlu hastaların sayısını ifade etmek için hasta kavramını kullanmaya karar verdik.

Bu arada dünyadaki hasta karşılaştırmalarında uyum sağlamak ve sistemi riske eden durumu yansıtmak amacıyla ağır hastalarımızın sayısını da paylaşmayı tercih ettik.

“BELİRTİ GÖSTERMEYEN POZİTİF VAKALARI DA GÜNCEL TABLODA VERECEĞİZ”

En kritik olanlar ise ağır hastaların önemli kısmının takip edildiği yoğun bakım servisleridir. Sağlık sistemimize esas yükü bunlar oluşturuyor. Bütün ülkelerde sağlık sistemlerini tehdit eden bu tür vakalardır. Bu vakalarla ilgili her türlü bilgi sistemimizde kayıtlı. Temaslılar ve bunların takibi de sistemimizde anlık olarak işlenmektedir.

Güvenlik güçlerimiz, kamu kurumlarımız, belediyelerimiz dahi bütün kurumlarımız bu sistemden sorgulama yapabilmektedir. Bütün testi pozitif olanlar ve bunların temaslılarını HES kodu üzerinden sorgulamak mümkündür. Laboratuvar altyapısı yeterli olan bütün sağlık kuruluşlarımızı bilgilendirdik.

Artık kendi isteği ile vatandaşımız test yaptırabilmektedir. Önümüzdeki günlerde kapasitemizi 200 binli rakamların üzerine çıkaracağız. Test politikamızın revizyonu konusu, bilim kurulunda gündem oldu. Bu politikanın tamamlayıcısı olarak semptom göstermeyen pozitif vakaları da güncel tabloda vereceğiz.

RADİKAL TEDBİRLERE BAŞVURMAMIZ KAÇINILMAZ OLDU”

Kış aylarının gelmesi ile birlikte insanların kapalı ortamlarda birlikte bulunması ile birlikte tüm dünyada patlama niteliğinde bir artış başladı. Bugüne kadar dünyada 60 milyon pozitif vaka var, ölüm sayısı ise 1 milyon oldu. Hali hazırda 100 bini aşkın ağır vaka hastanelerde yaşam mücadelesi veriyor.

Dünyada ilk zirvenin yaşandığı Nisan ayında günlük vaka sayısı 80 bin civarındayken, ağustos ayında 600 bini aştı. Kasım ayında günlük ortalama vefat sayısı 12 bini aştı. İstanbul, İzmir ve Ankara’da başlayan yayılma trendi neredeyse bütün ülkeye yayıldı.

Radikal tedbirlere başvurmamız kaçınılmaz oldu. Hafta içi ve hafta sonu kısıtlayıcı kararlar alındı. İhmalkarlığa kapılma lüksümüz yok. Önce Anadolu illerimizde ardından İstanbul, Bursa, Kocaeli ve İzmir üçüncü zirveyi yaşıyorlar. Artırdığımız filyasyon ekipleri ev ev dolaşıyor. Valilerimiz kaymakamlarımız bu mücadeleyi desteklemek için mücadele ediliyor. İstanbul dahil bazı illerimizde artış hızında düşmeler görüldü.

Erken dönem sonuçları konusunda ise henüz kesin bir yargıya varmak zor. Yeteri kadar etkili olmazsa daha ağır kısıtlamaların yapılması kaçınılmaz olacaktır. Vefat sayılarımız artıyor, bunu sürekli tekrarlayarak dikkatinizi çekiyorum, hasta sayısı ve vefat sayıları ile toplumda güven sarsacak açıklamalara gerek olmadığını düşünüyorum.

Bu kadar sorun varken mazeret üretmeksizin, birbirimizle uğraşmaksınız üzerimize düşenleri yerine getirmeliyiz. Tam kapasite ile ara vermeksizin çalıştığımız, vakaların düşmesi için beraber hareket etmemiz gereken bir süreçteyiz.

KOCAELİ DE VAR

Son hafta içinde yüzde 50’nin üzerinde vaka artışı olan Hatay, Adana, Mersin, Trabzon, Aydın, Muğla, Zonguldak, Çanakkale’de artışlar oldu. Antalya, Düzce, Manisa ve Tekirdağ bunu sınıra yaklaştı. İstanbul, Kocaeli, Ankara’da hasta yoğunluğunu önleyebilmek için sağlık çalışanlarımız büyük çaba harcıyor.

Hiç kimse hasta olursam sağlık çalışanlarımız nasılsa yapar kolaycılığına düşmesin. Tedavilerinizi yapan sağlık çalışanlarımızın ailelerinin yanına döndüklerinde yorgunluklarını unutmayalım.

Hastalar zarar görmesin diye canla başla mücadele eden sağlık ordumuz, yıllık izinlerini bile kullanamamaktadır. Zorda kalmadıkça evde olalım. Yasakları beklemeden hayatını tanzim edelim. Her bir vatandaşımızın var gücü ile vereceğimiz mücadelemize desteklerimizin tam olduğunu düşünüyorum.

 

 

PİYASALARDA SON DURUM
 • DOLAR
  -
  -
  -
 • EURO
  -
  -
  -
 • ALTIN
  -
  -
  -
 • BIST 100
  -
  -
  -
KÖŞE YAZARLARI