Tek Kocaeli Gazetesi | Kocaeli Haber | Kocaeli Son Dakika | Kocaeli Gündem

Bu Sözü Sultan Alparslan Söylemez

Bu Sözü Sultan Alparslan Söylemez
mm
Fehmi Demir( fehmi@tekkocaeli.com )
64 views
26 Ağustos 2020 - 18:23

Hatırı sayılır tarihçilerin tespitine göre Sultan Alparslan’ın “Size öyle bir vatan bıraktım ki, ebediyyen sizin olacaktır.” sözü Sultan’a ait değildir. Bu görüşe ben de birkaç açıdan katılıyorum.

Şöyle ki;

Bir defa ‘vatan’ kavramı lügatımıza Osmanlı’nın modernleşme dönemi olan Tanzimat ile birlikte girmiştir. Bunun fikir babasının Namık Kemal olduğu da söylenebilir. Kelimenin semantiği özelinde bu sonuca ulaşmamız sürpriz değildir.

Alparslan’ın yaşadığı dönemde böyle bir kavramın kullanılması düşünülemez. Dönemin dil termini göz önüne alındığında bu kelimenin yerine geçen ‘yurt, mülk, memalik’ gibi kavramlara rastlanır. Bu açıdan sözün sıhhati daha baştan sorgulanmaktadır.

Bana göre Sultan Alparslan Anadolu’yu fethe niyetlenirken, gönlündeki devlet sadece Anadolu ile sınırlı olmasa gerektir. O, daha ileriye, İlay’ı Kelimetullah bayrağını Avrupa’nın içlerine taşımayı murat etmiştir. O yüzden hayallerinin Anadolu ile sınırlı kalacağını, “Burayı size vatan yaptım” diyeceğini hiç zannetmiyorum.

Bu söz olsa olsa Alparslan’a özlem duyan halkımızın ona atfettiği bir yakıştırma olarak vücut bulmuştur. İşin vahameti, okumuş takımının bunu araştırmadan, fütursuzca kullanmış olmasıdır. Burada daha başka bir sorunla karşılaşıyoruz. Belki de anlatmak istediğimiz tam da bu…

Zaten Alparslan’ın torunları, yani Osmanlılar; bu ideali büyük oranda gerçekleştirmişler ve Viyana önlerine kadar gitmişlerdir. Atalarımızın vatan olarak çizdikleri sınır, tüm dünyanın adalet sancağı altında toplanmasıdır. Bu bir cihan mefkuresidir. Ta ki Kutadgu Bilig’e dayanır.

Kutadgu Bilig’e göre Türk cihan mefkuresi, yeryüzündeki insanlar ve ülkeler arasında herhangi bir ayrım yapmadan, bütün toplulukları içine alarak dünyanın idare yetkisinin Türk hükümdarına verilmesi olarak tanımlanmıştır.

Bu mefkure öyle “efsanevi bir mahiyet” taşımaz. Bunu maddi temellerle anlatmaya çalışmak hadiseyi ideolojik bir zemine çeker ki, tamda kafamızı duvara vurduğumuz noktaya varırız.

Bizler  “Güneşin doğduğu yerden battığı yere kadar” her tarafın Türk’ün adaletli idaresi altına girmesi inancını taşıyan bir neslin devamıyız. Sultan Alparslan bu neslin, döneminde en kudretli temsilcisi idi. Sizce hayallerini Anadolu ile sınırlı bırakır mı sanıyorsunuz?

Diyeceksiniz ki ne sakıncası var?

Hiç bir sakıncası yok, hatta çok büyük idrak açıcı yanı da var. Ama muhatabına aittir deyince tarihsel gerçeklerle örtüşmüyor. Tarih bilinci duygularla oluşabilir ama duygulardan tarih bilinci çıkarmak olası değildir.

Malazgirt 1071… Büyük zaferimizin yıldönümü kutlu olsun. Ardından 30 Ağustos geliyor. İki büyük bayramı ardı sıra kutlamak ‘mefkuremize giden birer zafer adımıdır’ desek hata mı etmiş oluruz?

Vesselam…

PİYASALARDA SON DURUM
 • DOLAR
  -
  -
  -
 • EURO
  -
  -
  -
 • ALTIN
  -
  -
  -
 • BIST 100
  -
  -
  -
KÖŞE YAZARLARI