Tek Kocaeli Gazetesi | Kocaeli Haber | Kocaeli Son Dakika | Kocaeli Gündem

Büyükakın; Şehre Kadın Eli Değme Zamanı Geldi

Büyükakın; Şehre Kadın Eli Değme Zamanı Geldi
13 views
23 Aralık 2018 - 0:40

AK Parti İl Kadın Kolları ‘Kadın ve Şehir Atölyesi’ Çalışmasının ikinci oturumunda “Kadın Bakışıyla Yerel Yönetimler “konulu çalıştay düzenledi.

Ak Parti İl Kadın Kolları Başkanı Serpil Yılmaz’ın açış konuşmasıyla başlayan çalıştaya AK Parti Kocaeli Büyükşehir Adayı Doç.Dr.Tahir Büyükakın, Büyükşehir Başkanvekili Zekeriya Özak, İl ve ilçe Kadın Kolları Yöneticileri, Kadın dernekleri ve İş Kadınları katıldı.

Açılış konuşmasını yapan İl Kadın Kolları Başkanı Serpil Yılmaz, STK’larda yer alan kadınlara kenttin gelişmesindeki katkıları nedeniyle teşekkür etti. Kadınların karar alma mekanizmalarında daha fazla yer alması için çaba harcanması gerektiğini söyleyen Yılmaz, “Yerel yönetimlerin güçlenmesi ile kadınların karar mekanizmalarında yer alması gerekiyor.

Aynı zamanda kadının yerel yönetimlere katılması, demokratikleşme açısından da önemli adımdır. Çalıştayda katılanların kentti kullanırken ihtiyaç duyduğu hizmetler ve yerel yönetimlerin çalışmalarını karşılaştıracağız. Kadınların şehirleşme ile ilgili taleplerini alacağız. Şehirlerimizi şehir için sözü olan kadınlarla şekillendireceğiz. Geleceği kadın dostu şehirler teslim etmek için çalışacağız” dedi.

“Şehre kadın eli değme zamanı geldi” diyerek sözlerine başlayan AK Parti Büyükşehir Belediye Başkan adayı Tahir Büyükakın, kadının elinin değdiği her yerin renklendiğini belirtti. Kadının her zaman ana tarafında atıfta bulunulduğunu söyleyen Büyükakın, “Analık çok kutsaldır. Kadınlar bu topluma sadece ana olarak katkı vermedi. Kadınlar Osmanlı’nın kuruluşunun harcında vardı. Bu şehri yönetmeye başlarsak belediyecilik anlayışımızı gözden geçirmemiz gerekiyor. Kadınların belediyecilik anlayışında yer alması gerekiyor.  Genel başkanımız aday tanıtım toplantısında bundan sonra gönül belediyeciliği yapacağımızı söyledi. Belediyeciliğin nasıl yapılacağı kitabı İstanbul ve Kocaeli’de yazıldı. Son 15 yılda belediyeciliğin kitabını yazdık. Yazmaya da devam edeceğiz. Sosyal belediyecilik, gönül belediyeciliği yapacağız. Çocuklar, gençler, şiddete maruz kalan kadınlar, çevresel sorunlar, kentin tarihi, silueti gibi birçok projeye imza atmamız gerekiyor. Gönüllü teşkilatlara destek vermemiz gerekiyor” dedi.

AK Parti İl Kadın Kollarının “Kadın Bakışıyla Yerel Yönetimler’ Çalıştayında farklı sivil toplum kuruluşlarının kadın temsilcileri, kadınların ve kentin sorunlarına yönelik fikir düşünce ve önerilerini paylaştılar. Kadın gözüyle Kocaeli’ye neler katılabileceğinin konuşulduğu çalıştay’da oluşturulan 7 masada moderatörlerin yönetiminde raportörler katılımcıların görüş, fikir ve önerilerini kaydetti.

PİYASALARDA SON DURUM
 • DOLAR
  -
  -
  -
 • EURO
  -
  -
  -
 • ALTIN
  -
  -
  -
 • BIST 100
  -
  -
  -
KÖŞE YAZARLARI

HABER İHBAR