DOLAR
EURO
GRAM ALTIN
ÇEYREK A.
BITCOIN
ÜYE PANELİ
SON DAKİKA
hava
Google News
Tek Kocaeli

Dev Şirket Fabrikasını Türkiye’ye Taşıyor

Son Güncelleme :

29 Mart 2018 - 13:49

/ kez okundu.
Dev Şirket Fabrikasını Türkiye’ye Taşıyor

BÜNYESİNDE Kent, Falım, First, Olips, Jelibon, Milka, Oreo ve Toblerone gibi birçok markayı barındıran atıştırmalık üreticisi Mondelēz International, Türkiye’de 2018’de 44 milyon TL’lik yatırım yapmayı hedefliyor.

on 6 yılda Türkiye’de 200 milyon TL’lik yatırım yaptıklarının altını çizen Mondelez Türkiye Genel Müdürü İhsan Karagöz, 2018 sonunda Mondelez ülkeleri arasında Türkiye’yi sakız alanında liderliğe taşımak istediklerini söyledi. Mondelez’in 160’ı aşkın ülkede 90 bin çalışanı olduğunu ve 26 milyar dolarlık ciroya ulaştığını söyleyen Karagöz, “Türkiye ciromuz ise 2017’de 720 milyon TL’ye ulaştı. 2016 da 12 milyon TL zarar etmiştik. Ancak 2017’de ise 50 milyon TL kâr elde ettik. 1200 kişiye de doğrudan istihdam sağlıyoruz” ifadelerini kullandı.

‘HOROZU YAKALA’

Fransa’daki St. Genest sakız fabrikasının kapatıldığını, buradaki üretim bantlarının Türkiye’deki Gebze’de bulunan fabrikalarına taşındığını ifade eden Karagöz, “Hollywood ve Trident sakız hatlarını Türkiye’ye getirdik. Artık bu markaları Türkiye’de üreteceğiz. Hollywood sakız markası Türkiye’de yok ancak bu taşınma ile Fransa’dan yapılan 22 milyon liralık ihracat da artık Türkiye’den yapılmış olacak. Sakız pazarında Mondelez ülkeleri arasında Fransa’dan sonra ikinci sıradayız. Fransa’nın sembolü horoz. Bu sene sloganımız ‘horozu yakala’ olacak. 2018 sonunda Fransa’yı geçmeyi hedefliyoruz ” dedi.

AVRUPA’YA TÜRK ‘BONİBON’U

Mondelez sakız ve şeker fabrikaları içinde kapasite ve fiziki büyüklük anlamında en büyüğüne Türkiye’nin sahip olduğunu kaydeden Karagöz, yakaladıkları yüzde 19’luk büyümenin asıl nedeninin ihracat olduğunun altını çizdi. Karagöz, “Çok uluslu şirketlerin ülkelere katkısı da burada ortaya çıkıyor. Birçok pazara ürünlerimizi rahat ulaştırıyoruz. Türkiye’deki ürünleri yurtdışında satmış oluyoruz. İhracat denince civar ülkeler akıllara geliyor. Ancak bizim bir numaralı ihracat ülkemiz ABD. AB ülkeleri de ihracat pazarlarımız arasında. İhracatta birinci ligde oynuyoruz. Polonya, Hollanda gibi ülkelerde de büyüdük. Hollanda’ya bonibon satıyoruz. Bonibon Türk markası ve Türkiye’de üretiliyor. Dünyanın her yerine bonibon satmak istiyoruz. Fransa’ya, İspanya’ya, Yunanistan’a ihracatı arttırdık. Latin Amerika ülkelerine ihracat da iyi gidiyor” diye konuştu.

YORUM ALANI

DÖVİZ KURLARI

Dolar DOLAR

ALIŞ

SATIŞ

FARK

Dolar EURO

ALIŞ

SATIŞ

FARK

Dolar İNG. STERLİNİ

ALIŞ

SATIŞ

FARK

Dolar İSV. FRANGI

ALIŞ

SATIŞ

FARK

Dolar KAN. DOLARI

ALIŞ

SATIŞ

FARK

Dolar ÇEYREK ALTIN

ALIŞ

SATIŞ

FARK

Dolar GRAM ALTIN

ALIŞ

SATIŞ

FARK

Dolar BITCOIN

FİYAT

DEĞİŞİM

ÇOK KAZANANLAR

ÇOK KAYBEDENLER

İŞLEM GÖRENLER