DOLAR
EURO
GRAM ALTIN
ÇEYREK A.
BITCOIN
ÜYE PANELİ
SON DAKİKA
hava
Google News
Cemalettin İNCE

Esnafın kafasında ‘ŞİMŞEK’ler çakıyor: DURDURUN!

Son Güncelleme :

18 Mayıs 2024 - 1:31

/ kez okundu.
Esnafın kafasında ‘ŞİMŞEK’ler çakıyor: DURDURUN!

Ekonomik krizden kurtulmak, enflasyonu yeniden tek hanelere düşürmek adına öyle bir uygulamayı devreye soktular ki adeta esnafın üzerinde ŞİMŞEK çaktı.

 

Enflasyonu tek haneye indireceğiz derken esnafın adeta üzerinden buldozer gibi geçecek bir karar açıklandı. Esnaf Kredi ve Kefalet Kooperatiflerinden çekilecek kredi faizleri uçtu. Yeni kredi çekecekler için faizleri uçururken, daha önce kredi çekmiş ve taksitlerini ödeyen esnaflara soğuk duş etkisi yaptıran karar uygulamaya konuldu.

 

 

Öyle bir duyuru yapıldı ki; ilk duyduğunda esnaflar bu doğru mu? Diye kendilerine sormaya başladı. Ama yanlış duymamışlardı. Daha önce kredi çeken ve taksitlerini ödeyen esnafların da kredi taksitlerinin faizleri yükseltilmişti. Yani kredi taksitleri zamlanmıştı.

 

 

Teknik kelimelerle lugat parçalamayı sevmem. Emeklinin memura verdiler, emekliye vermediler, 10 Bin TL.’ye geçim mi olur? sözlerini nasıl hemen hemen her ortamda duyduysak,  şimdi de esnafların yüksek serzenişlerine şahit olacağız.

 

Allah aşkına ekonomik buhrandan kurtulma, enflasyonu tek haneye indirme yolunda, esnafın daha önce çektiği ve devam eden kredi taksitlerinin artmasına yol açan faiz oranlarını yükseltmek de nedir?  Ekonomik krizle mücadeleden çıkmanın yolu esnafın sırtına basmak mıdır?

 

Bu konuyu kaleme aldığımız dakikalarda Kocaeli Büyükşehir Esnaf ve Sanatkarlar Kredi ve Kefalet Kooperatifi Müdürlüğü’nden açıklama yapıldı. Yetkililere seslenerek çağrıda bulunuldu. Kısacası kredi taksitleri devam eden esnafların, faiz oranlarının yükseltilmesiyle taksit ödemelerinin artmasıyla zor duruma düşeceği belirtilmiş ve faiz oranlarının düşürülerek, taksitlerin eski haline döndürülmesi çağrısı yapılmış.

 

 

Kredi faiz oranlarını arttırarak zaten esnafın kredi çekmesinin önüne engel koymuşsun. Daha önce çekilen ve halen devam eden kredi taksitleri için de faiz oranlarının yükseltilmesi esnafın belini bükecektir. Zaten normal kredi taksitini ekonomik kriz yaşadığımız bu dönemde ödemekte zorlanan esnaf, daha yüksek meblağlar ile karşı karşıya bırakılmıştır.

 

 

Hükümet, iktidar, Cumhurbaşkanımız esnafın kepenk indirmesine, faiz artışı uygulamasının kredi taksitleri devam eden esnafları ezmesine izin vermemelidir.

 

 

Bu karardan vazgeçiniz. Esnafın ağzında bu konu var. İki gündür nereye gitsem esnafın serzenişi var. Emekliler gibi onları da karşınıza almayın. Kredi faiz oranlarındaki artışı, daha önce kredi çekmiş ve taksitlerini ödemekte olan esnaflara yansıtmayınız.

 

 

Esnafın kafasında ŞİMŞEK’ler çakıyor. Bu karardan vazgeçiniz, kredi taksitlerini ödeme takvimlerindeki gibi eski haline döndürünüz. Aksi durumda esnafın kafasında ŞİMŞEK’ler çakmakla kalmayacak başlarının üzerini kara bulutlar kaplayacaktır.

 

 

Haydi şimdi yanlıştan dönün.

 

 

Bizden söylemesi.

 

 

Sağlıkla kalın. Tek Kocaeli’de kalın.

 

 

 

YORUM ALANI

ÇOK KAZANANLAR

ÇOK KAYBEDENLER

İŞLEM GÖRENLER