Tek Kocaeli Gazetesi | Kocaeli Haber | Kocaeli Son Dakika | Kocaeli Gündem

Flaş Uyarı! Gelecekte Ciddi Süreç Bizi Bekliyor

Flaş Uyarı! Gelecekte Ciddi Süreç Bizi Bekliyor
458 views
11 Ekim 2020 - 15:25

Kocaeli Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik Bölümü Öğretim Görevlisi Doç. Dr. Selma Koç Akgül, herkesin afetlere karşı hazırlıklı olması gerektiğini belirterek, “Afetler doğası gereği belirsiz. Ama eğitim ve hazırlıklarımızı ona göre yapmalıyız. Gelecekte çok ciddi süreç bizi bekliyor. Gidilebilecek başka dünya yok, ciddi afet okuryazarlığı olmalı” dedi.

Kocaeli Üniversitesi İletişim Fakültesi’nin kıdemli akademisyenleri arasında yer alan Gazetecilik Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Selma Koç Akgül, Dünya çapında örgütlü Genç Liderler ve Girişimciler Derneği (JCI) İstanbul Şubesi, Mahalle Afet Gönüllüleri Derneği (MAG-DER) ve Doğa Hareketleri Araştırma Derneği (DOHAD) ile işbirliği yaparak başta olası İstanbul Depremi olmak üzere çeşitli afetlere hazırlık amacıyla herkese açık ve ücretsiz katılım sertifikalı ilk On-line Afet Kültürü Eğitimi verdi.

Alanlarında uzman isimlerin 380 katılımcıya 8 günde verdiği 8 ders ile tamamlanan herkese açık ve ücretsiz eğitimin son bölümünde 1923-2000 Yılları Arasında Türkiye’de Doğal Afetler:1999 Marmara Depremleri Hakkında Haber Söylemleri ve Kamuoyu Araştırmaları yapan Kocaeli Üniversitesi İletişim Fakültesi’nden Doç. Dr. Selma Koç Akgül konuşmacı oldu.

Doç. Dr. Koç Akgül, “Sellerin ne zaman olacağı da belli. Bu durumda; altyapı sistemlerinin ve halkın hazırlıklı olması gerek. ABD’de kasırga uyarıları oluyor ve biz de can kaybı olmadan bu afetleri can kaybı olmadan atlatabilmemiz gerek. Kimin bu bilgileri nasıl ulaştıracağımız önemli.  Türkiye genelinde afet radyoları böyle risk durumlarında devreye girerek bütün radyo yayınlarını keserek gerekli uyarıları verebilir. Afetler doğası gereği belirsiz. Ama eğitim ve hazırlıklarımızı ona göre yapmalıyız. Silivri depreminde öğrencileri bırakıp bahçeye çıkan öğretmenler vardı. Gelecekte çok ciddi süreç bizi bekliyor. Stratejileri doğru oluşturmamız gerek. Gidilebilecek başka dünya yok, ciddi afet okuryazarlığı olmalı” İfadelerini kullandı.

 

 

 

 

PİYASALARDA SON DURUM
 • DOLAR
  -
  -
  -
 • EURO
  -
  -
  -
 • ALTIN
  -
  -
  -
 • BIST 100
  -
  -
  -
KÖŞE YAZARLARI