Tek Kocaeli Gazetesi | Kocaeli Haber | Kocaeli Son Dakika | Kocaeli Gündem

Gönüllü İtfaiyecilerden İlaç Yardımı

Gönüllü İtfaiyecilerden İlaç Yardımı
13 views
24 Şubat 2019 - 17:15
KOCAELİ Büyükşehir Belediyesi’nin Gönüllü İtfaiyecileri örnek bir sosyal sorumluluk projesine imza atarak gönülleri fethetti.
Muhtarlıklar ve camilerden yapılan anonslar aracılığıyla vatandaşlardan evlerinde kullanmadıkları ilaçları kendilerine getirmelerini isteyen Gönüllü İtfaiyeciler, 20 gün içerisinde yaklaşık 35 koli ilaç topladı. Vatandaşlardan gelen ilaçların son kullanma tarihlerini tek tek kontrol ettikten sonra sınıflarına göre kolileyen itfaiyeciler, Hatay’ın Yayladağı ilçesi Kaymakamı Ömer Faruk Yüce ile irtibata geçti. Gönüllü İtfaiyecilerin ilaçları ihtiyaç sahibi vatandaşlara iletme talebini kırmayan Kaymakam Yüce, ilaçların yarın gönderilmesinin ardından ilçedeki sağlık ocakları aracılığı ile ihtiyaç sahiplerine dağıtımının sağlanacağı sözünü verdi.
Gönüllü itfaiyeciler tarafından hayata geçirilen projeyi anlatan Kocaeli Büyükşehir Belediyesi İtfaiye Daire Başkanlığı AFKOM Şube Müdürü Ömer İslamoğlu, “Kocaeli Büyükşehir Belediyesi İtfaiye Daire Başkanlığımıza bağlı Gönüllü İtfaiyeci arkadaşlarımızın sosyal sorumluluk projesi adı altında, 20 gün önce başlatmış olduğu bir çalışma. Evlerimizdeki günü geçmeyen ilaçlarımızın toplanarak ihtiyaç sahiplerine gönderilmesi kapsamında bir proje başlattılar. Kullanmadığımız, günü geçmeyen ilaçlarımız koli olarak evlerimizde durmaktaydı. Gönüllü itfaiyeci arkadaşlarımızın duyarlılığı sayesinde bunlar, Hatay’ın Yayladağı ilçesinde bulunan ihtiyaç sahibi insanlara ulaşmış olacak” dedi.Kampanya  hakkında bilgi veren   Gönüllü İtfaiyeci İsmail Ak, “Daha önce biz gönüllü arkadaşlarla beraber oradaki yetimler için bir bot kampanyası başlatmıştık. Yaklaşık 2 yıl önce 150-200 çift kadar bot gönderdik. Yaklaşık 15 bin Türkmen yetim kardeşlerimiz oradaydı. Daha önceden de elbise göndermiştik. Evdeki kullanmadığımız ilaçlarla ilgili de bir kampanya başlatalım dedik. Hatay’ın Yayladağı ilçesindeki kaymakam ile görüştük. Oradaki bulunan sağlık ocakları aracılığıyla ihtiyaç sahiplerine bu ilaçları ulaştıracağız. Devletimizle birlikte, bizim de bir katkımız olsun dedik. Gönüllü arkadaşlarla bu işe giriştik. Nasip olursa Pazartesi günü kargo ile göndereceğiz. Çarşamba günü de kaymakamımızla irtibata geçerek sağlık ocakları vesilesiyle yerlerine ulaştırılmasını sağlayacağız” şeklinde konuştu.
Kampanya kapsamında ilaçların toplanmasından bahseden  Gönüllü İtfaiyeci Mehmet Sadık Kabaca ise, “Duyuruyu yaptıktan sonra bölgemizde çeşitli yerlerde el ilanlarıyla ve camilerde imamlara ilan ettirerek evlerde kalan ilaçları topladık. Belli kısımlarını, belli yerlerde toplattırıp muhtarlıklar aracılığı ile biriktirdik. Son kullanma tarihlerini kontrol ettik. Sonrasında buraya getirdik. Bugüne kadar 35 kolinin içinde binlerce ilaç topladık. Daha gelecek olanlar var. Kış şartlarında teslim alacağımız yerlerin hepsine daha ulaşamadık. Bunları tekrar ikinci etapta ihtiyaç sahiplerine ulaştıracağız. Çünkü evlerde atıl durumda kalan çok ilaçlar var, kullanılmıyor. Son kullanma tarihi geçiyor, atılıyor. Hiç kullanmadan atılanlar var. Bunların tekrar ekonomiye veya ihtiyaçları olanlara kazandırılması için böyle bir proje başlatmış olduk” dedi.

PİYASALARDA SON DURUM
 • DOLAR
  -
  -
  -
 • EURO
  -
  -
  -
 • ALTIN
  -
  -
  -
 • BIST 100
  -
  -
  -
KÖŞE YAZARLARI