DOLAR
EURO
GRAM ALTIN
ÇEYREK A.
BITCOIN
ÜYE PANELİ
SON DAKİKA
hava
Google News
Tek Kocaeli

Gültepeliler Platformu Kocaeli’ye Damga Vuracak

Son Güncelleme :

28 Mart 2018 - 10:20

/ kez okundu.
Gültepeliler Platformu Kocaeli’ye Damga Vuracak

Bu haftaki konuğumuz İzmit’te son dönemde adından söz ettiren ve projeleriyle diğer sivil toplum kuruluşlarına da örnek teşkil eden İzmit Gültepeliler Platformu’nun Başkanı Taner Sinan Çakırer.

İZMİT GÜLTEPELİLER PLATFORMU NASIL KURULDU?

Mahallemiz okul aile birlikleri, muhtarlar, siyasi parti mahalle başkanları ve cami dernekleri başta olmak üzere 17 derneğin birleşmesiyle Gültepeliler Platformu kuruldu. 2010 yılında süreci başlattık, 2015 yılında İzmit Gültepeliler Derneği’ni kurduk. Daha sonra İzmit Gültepeliler Platformu’nu mahallemizdeki dinamiklerle istişare sonucunda hayata geçirdik.

GÜLTEPESPOR’U YENİDEN LİGE DÖNDÜRDÜNÜZ ÖYLE DEĞİL Mİ?
Gültepespor 5 yıl önce kapanmıştı. Bu dönem yeniden bir takım kurduk ve sahalara süedük. 2017-2018 döneminde lige girdi ve mücadelemizi sürdürüyoruz. Gültepespor’u lige sokmamız mahalle sakinlerimizin sosyal yaşantısına da katkı sunmuş oldu.

SES GETİREN PROJELERE İMZA ATIYORSUNUZ, BU PROJELERDEN BİRAZ BAHSEDER MİSİNİZ?
Öncelikle her yıl düzenlediğimiz geleneksel iftar programımıza ayrı bir parantez açmak istiyorum. Biz iftarlarımızı imece usulü yapıyoruz. Hiçbir kurumdan destek almadan gerçekleştiriyoruz. Mahalleli olarak kendi işbirliğimizle imece usulü yapıyoruz. Bu yıl Ramazan ayında 2500 kişiye iftar yemeği vereceğiz. Bunun için hazırlıklarımızı yapıyoruz.
Gültepe’de vefat etmiş vatandaşlarımızın fotoğraflarını Ramazan etkinliğinde iftarlarımızda yayınlıyoruz, onları unutmuyor, dualarımızla yad ediyoruz. Bu sene etkinliğimiz daha farklı olacak. Ramazan’ın 2. Haftası Cumartesi akşamı gerçekleştireceğimiz etkinliğimizde mahalle sakinlerimize sürprizlerimiz olacak.

GÜLTEPELİLER PLATFORMU’NUN PROJELERİ BUNUNLA SINIRLI KALMADI SANIRIM
Kentimize örnek teşkil eden önemli projelere imza attık. Projelerimizin tamamını aktarayım. Mesela ‘100 bot 100 mont projesi’ nden bahsedeyim. Mahallemiz okul aile birlikleriyle yapılan görüşmeler neticesinde ihtiyacı olan öğrencileri giydirdik. Bu projeyi uygulamaya devam edeceğiz. Mahallemizde ihtiyacı olanlara yardımcı olmak için gayretlerimiz sürecek. Suriye İblib’ e 3 kamyon yardım gönderdik. Kan bankası oluşturduk. Mahallemizde kan ihtiyacı olan bildiriyor. Biz de varsa karşılıyoruz. Yoksa İzmit Belediyesi ile irtibata geçerek yardımcı oluyoruz.
Gültepe’de sabah namazı programlarımız devam ediyor. Gültepe Hicret camii derneği ile her Pazar günü sabah namazı sonrası sabah kahvaltısı veriliyor. Tüm Gültepeliler etkinliğimize gelebiliyor.

ÖNÜMÜZDEKİ SÜRECE YÖNELİK PROJELERİNİZ VAR MI? ONLARA DEĞİNELİM
Mahallemizin adında GÜL var, etrafımızda gül yok. Mahallemizde her eve gül fidesi dağıtacağız. 2000 adet gül fidesi dağıtılacak. Spor Kulübümüzün logosu gül motifli. Her yaptığımız ziyaretlerde gittiğimiz yerlere gül getiriyoruz.

GÜL FESTİVALİ YAPILACAK
Buradan ilk kez açıklıyorum. Her yıl Temmuz’un 2. Haftası Gül Festivali yapılacak. En güzel gül yetiştirenlere ödül verilecek
.
MİRALAY MÜMTAZ CADDESİİNDE DİREKLER GÜL MOTİFLİ OLACAK
Umuttepe’ye çıkan yol, Miralay Mümtaz caddesindeki elektrik direkleri gül motifli olacak. İzmit Belediyesi ile birlikte yapılacak bu proje. Gültepe’nin girişinde Güller’in diyarına hoş geldiniz yazacak.

SOKAK SİNEMASI DEVAM EDECEK Mİ?
Bu projemizin adı ‘Kilimini Kap Gel Projesi’ mahalle sakinlerimize sokakta sinema keyfi yaşatıyoruz. Sinemasını izlerken, çerezini, patlamış mısırını da veriyoruz, keyifli dakikalar yaşatıyoruz. Bu projemiz devam edecek.

EĞİRİM NOKTASINDA PROJELERİNİZ NE DURUMDA
4 yıllık sürece dayalı bir eğitim projemiz var. Özellikle gençlerimizin eğitim seviyelerini tespit ettik. Eğitim öğretimde ihtiyaç sahibi olan gençlerimizin Açıköğretim Lisesi ve Açıköğretim Üniversitesi’nde eğitim görmelerinde gerekli giderleri imece usulü karşılayacak ve yardımcı olacağız. Mahallemizde eğitim gören kardeşlerimiz, Türk Eğitim-Sen Şube Başkanı Yaşar Şanlı’nın da katkılarıyla sendikaya bağlı öğretmenler tarafından sınavlara hazırlanacaklar.

GÜLTEPE PLATFORMU İNTERNET SİTESİNİ DE KURDU
Evet internet sitemizi kurduk. Mahalle sakinlerimiz www.gültepeliler.com adresi üzerinden bizleri takip edebiliyor. İstek ve arzularını buradan bildirebiliyor. 24 saat herkesle iletişim halindeyiz.

PROJELER BİTMİYOR SAYIN ÇAKIRER
Önemli projeler var gündemimizde. Bunlardan bir tanesi de ‘Yıldız Projesi’. Bu projenin içerisinde Kültür Merkezi olacak. Uygun bir alan bulundu. Kocaeli Büyükşehir Belediyesi istimlak ediyor. İzmit Belediyesi’ne devredecek. 5 katlı donanımlı merkezde fitness salonu, emekli evi, derslikler, konferans salonu gibi çok amaçlı olacak.

YILDIZ PROJEMİZDE PLATFORM TV OLACAK
Youtube ve Facebook üzerinden haftalık canlı yayın yapacağız. Cumartesi günleri canlı yayında yerel yöneticilerimizi, siyasi parti başkanlarımızı, protokolü ağırlayacağız. Mahalle halkımız sorunları, talepleri ve merak ettiklerini canlı yayında sorabilecek. Bu yayınımız da sokakta olacak.

YAPILAN ÇALIŞMALARA TEPKİLER NASIL?
Yapılan çalışmaların karşılığını almaya başladık. Manevi boyutu bizim için önemli. Diğer dernekler geliyor, soruyor. Yapılan projeleri örnek alıyorlar. Bunları nasıl yapıyorsunuz diye soruyorlar. Biz de öncü olmaya çalışıyoruz.

‘KARDEŞLER BİRLİĞİ’ GELİYOR
12 dernekle görüşüyoruz. Bu derneklerle kardeşler birliğini oluşturuyoruz. Daha yaşanabilir İzmit için büyük bir yapı oluşturuyoruz.

PLATFORM BAŞKANI OLARAK KAMUOYUNA VERECEĞİNİZ MESAJ VAR MI?
Gültepeliler Platformu üyeleri makam mevki peşinde olmak için burayı basamak görmez. Mahallemizi daha yaşanabilir hale nasıl getiririz, onun derdindeyiz. Temelinde Allah rızası olan bir yapı.

İZNİNİZ OLURSA YANIMIZDA DAĞ GİBİ DURANLARA TEŞEKKÜR ETMEK İSTİYORUM, BUYUR BAŞKAN NE DEMEK
Kocaeli’nin başkanı İbrahim Karaosmanoğlu’na, İzmit Belediye Başkanımız Nevzat Doğan’a,İzmit İlçe Kaymakamımzı Ersin Emiroğlu’na, Kent Konseyi Başkan ve Genel Sekreteri Adnan Uyar ve Gültekin Görüm’e, İzmit İlçe Emniyet Müdürü Mehmet Karakaş’a ve TÜMSİAD Başkanı Abdulkadir Yılmaz’a teşekkürü borç biliriz.

SON SÖZLERİNİZ NEDİR?
Özellikle Emniyet Müdürümüz Mehmet Karakaş’ın söylediği bir ifade var. Gültepe’de olumsuz olayların %50 düştüğünü söylüyor. Bundan daha güzel ne olabilir ki. Kentimizde güzel örnekler teşkil edecek projelerimiz çalışmalarımız devam edecek. Bize böyle bir imkan verdiğiniz için teşekkür ederiz.

YORUM ALANI