Tek Kocaeli Gazetesi | Kocaeli Haber | Kocaeli Son Dakika | Kocaeli Gündem

Hürriyet’ten İhale Eleştirilerine Sert Tepki

Hürriyet’ten İhale Eleştirilerine Sert Tepki
83 views
06 Nisan 2021 - 17:46

İzmit Belediye Başkanı Fatma Kaplan Hürriyet, “Geçmişe dönecek olursak, siz bizi itham ederseniz bende geçmişteki alışverişinizi çıkarırım.

İzmit Belediye Başkanı Fatma Kaplan Hürriyet denetim komisyon raporu üzerinden yapılan eleştirilere sert yanıt verdi. Hürriyet açıklamalarında şu ifadeleri kullandı: “Doğrudan temin limitini aştık, doğru. Çünkü bir pandemi süreci geçiriyoruz. Ama aşmayan belediye yok. Konser faturasından bahsedilmiş. Geçmişte devam eden usuller, bizim dönemimizde de devam ediyor. Konser konusunda kesinlikle kamu zararı yok. Hizmet alınmış, faturada ayrı gösterilmiş. 2015’te sizin döneminizde de aynı durum yaşanmış, stopaj ayrı gösterilmiş sadece. Burada asla bir kasıt yoktur. Herhangi bir kamu zararı yok. Biz şirketlerin ne zaman kurulduğuna bakmıyorduk. Bundan sonra bakacağız.

DOĞRUDAN ALIMIMIZ 672 BİN TL

Basın Yayın Müdürlüğü ve reklam giderlerinde artış oldu diyorsunuz. Ben bunu kesinlikle kabul etmiyorum. Bundan önce tüm müdürlükler kendi reklam harcamalarını kendi bütçelerinden yapıyordu. Biz bunu tek bir yerde topladık. Bu sebeple Basın Yayın Müdürlüğünün harcamaları yüksek gözüküyor. Bizim en yüksek doğrudan alımımız 672 bin TL. Sizin dönemizde de bu 642 bin TL’ymiş. Biz 147 ayrı firmadan alışveriş yapmışız. 2018 yılında ise 97 ayrı firmadan alışveriş yapılmış. Totalde biz 650’den fazla firmadan alışveriş yapmışız. 2018’de 500 ayrı firmadan iş yapılmış. Bizim en çok doğrudan alım yaptığımız yer Kocaeli Beton. Çünkü çok beton işimiz var. 112 tane fatura kesmişiz. Daha sonra 60 fatura kestiğimiz bir firma daha var. Sizin döneminizde defalarca size iş yapmış bir firma.

HERKES İŞ YAPABİLİR

Bu rapor biraz zorlama bir algıyla yazılmış. Sanki biz yandaş firmalarımıza büyük rakamlar kazandırmışız gibi bir anlam çıkıyor. Yeni kurulmuş firmalar bir ya da iki tanedir. Nejat Başkanımız da söyledi; firma yeni kuruldu diye ne yapacak iş yapmayacak mı, bekleyecek mi, eskimeyi mi bekleyecek? Herkes özele de iş yapabilir kamuya da. En nihayetinde 650 ayrı firmayla mal ve hizmet alışverişi yapmışız. Bana böyle farklı imalar yaparsanız bende sizin giderim geçmişteki faturalarınızı çıkarırım. Geçmişe dönecek olursak, siz bize bir şey itham ederseniz bende geçmişteki alışverişinizi çıkarırım. Mesela örnek vereyim; Üzmezler Kırtasiye. 90 kere fatura kesilmiş. Sizin partiliniz. Mesela CDF Firması ve Şemsettin Ceyhan sizin eski il başkanınız. Doğrudan temin limitleri 38 bin lirayken bile onun çok üzerinde mal ve hizmet satmış. Sadece 2 yılda Şemsettin Ceyhan’ın 926 bin liralık ihale ve 578 bin liralık doğrudan temin yapılmış, 30 adet fatura kesilmiş. Demek ki olabiliyor, yapılabiliyor.”

PİYASALARDA SON DURUM
 • DOLAR
  -
  -
  -
 • EURO
  -
  -
  -
 • ALTIN
  -
  -
  -
 • BIST 100
  -
  -
  -
KÖŞE YAZARLARI
Morlimon  Mor limon  Morlimontr