Tek Kocaeli Gazetesi | Kocaeli Haber | Kocaeli Son Dakika | Kocaeli Gündem

‘İki Devlet Bir Millet’ Demek Haksızlıktır

‘İki Devlet Bir Millet’ Demek Haksızlıktır
mm
Fehmi Demir( fehmi@tekkocaeli.com )
103 views
22 Ekim 2020 - 0:51

“Ya Türkistan niye ağlar,
Ağlar yüreğimi dağlar.
Başucumda Musul Kerkük,
Anadolum diye ağlar.

Bülbül gülüm diye ağlar,
Gül bülbülüm diye ağlar,
Nahcıvan’ım Karabağ’ım,
Bitsin zulüm diye ağlar.” diyordu Aşık Sefai. Ne çok dertlerimiz vardı bizim, bayraklaştırdığımız, acısını yüreğimizde hissettiğimiz ne çok coğrafyamız vardı.

Doğu Türkistan’a ayrı ağladık, Kerkük’e ayrı… Bosna yaktı bizi bir zaman, bir zaman Filistin. Musul yara oldu içimize, Afganistan dert… Renkler ayrıydı, coğrafya farklıydı ama acı aynıydı; bir büyük millet geçmiş ihtişamlı tarihinin bedelini ödüyordu belki de.

30 yıl önce gönül yaramıza bir yenisini ekledi beyaz adamlar. Şımarttıkları, arka çıktıkları Ermenileri saldılar Karabağ’a. 30 yıl önceydi; yaktırdılar, yıktırdılar, dağıttılar… Kadın, çocuk, yaşlı demediler, katlettirdiler.

Bu yürekler Hocalı’yı nasıl unutsun… Yüzlerce masumun kanı suratlarına yapıştı da, İnsan hakları izleme örgütleri, gelişmiş batılılar, İslam alemi, hepsi sustular, seyrettiler… Bu utanmazlar bugün kirli vicdanlarında birikmiş tortulara bakmadan “ateşkes” diyorlar.

Neyin ateşini keselim, neyin… Nasıl ve nerde duralım, söyleyin… Kendi topraklarımızda tutsak, işgal edilmiş vatanımızda eli kolu bağlı mı duralım?

Devran dönüyor devran…

Sustuk ama ihmal etmedik hiç. İçimizde büyüttük sevdamızı. ‘İntikam’ demedik adına, ‘vatan savunması, namus mücadelesi’ dedik, öyle gitti tetiğe ellerimiz. Öyle sürdük öfkemizi topun namlusuna…

Şarkılarımıza nağme olması boşuna değildi, yanık türkülerimizi bestelerken bugünleri hayal ediyorduk. “Nahcıvanım Karabağım” derken bir yürek acısını bayraklaştırıyorduk biz…

Azerbaycan Anadolu, Anadolu Azerbaycan’dı. Ankara Bakü, Bakü Ankara’ydı zira. Kerkük ne ise Karabağ oydu bizim için…

Varsın üç maymunu oynasın dünya, varsın görmesin Arap liderler. Batı korksun, “Türkler tekrar gelir” diye. Araplar da korksun yine ‘vali atarlar’ diye.

Ok yaydan çıkmıştır gayrı, Karabağ fethedilene kadar bu kutlu mücadele sonlanmayacaktır.

“İki devlet, bir millet” demek bile haksızlıktır. Gönlümüze sınır çizenlere hak vermektir bu. Gönülden bağlı olanlara sınır mı çizilirmiş? Bizim tek devletimiz vardır, o da Kızıl Elma’dır. Biz Kızıl Elma sevdasında, “Bir devlet, tek milletiz…”

Can Azerbaycan, her daim, her nefes yanındayız. Acıların acımızdır, sevinçlerin sevincimiz…

Muzaffer olasın Azerbaycan… Muzaffer olasın…

 

 

 

 

 

PİYASALARDA SON DURUM
 • DOLAR
  -
  -
  -
 • EURO
  -
  -
  -
 • ALTIN
  -
  -
  -
 • BIST 100
  -
  -
  -
KÖŞE YAZARLARI