Tek Kocaeli Gazetesi | Kocaeli Haber | Kocaeli Son Dakika | Kocaeli Gündem

İzmit’in Kurtuluşu ve Yerel Yönetimlere Bir Atıf

İzmit’in Kurtuluşu ve Yerel Yönetimlere Bir Atıf
mm
Fehmi Demir( fehmi@tekkocaeli.com )
75 views
28 Haziran 2020 - 23:21

İzmit bizim kadim şehrimiz. Medeniyetlere beşiklik etmiş mümtaz beldemiz. Tarihi, milattan önce 3000’li yıllara dayanan Ata yurdumuz. Körfezimiz, Samanlı Dağları’nın gölgelediği istirahatgahımız, dünya şehri İstanbul’a gidip gelenleri mihman ettiğimiz kutlu hanemiz.

Anadolumuzun her bir toprağı gibi İzmitimiz de yüzyılın başında tek dişli canavarların istilasına maruz kaldı. Bu coğrafyanın makus kaderidir, gözalıcı güzellikleri hasmını celbeder, kışkırtır. Sahip olmak isterler, gelirler ama geldikleri gibi giderler. Yaptıkları tek şey bu topraklara tescil mührümüzü bir kez daha vurdurmak olur.

İzmit’te Kara Fatma, Yahya Kaptan, İpsiz Recep gibi tarihe yeni kahramanlar hediye edilir. Biri Erzurum’dan diğeri Rize’den koşar. Onlar için mesafe, mekan önemli değildir. Vatanın her karışı kutsaldır. Bu kutsallıkla eğerlerler atlarını, bu inançla çekerler kılıçlarını.

Akçakoca Gazi rahat uyur kabrinde. Orhan Gazi huzurludur. Nesilden nesile devrolan kahramanlık geni bu kez İzmitli’de tebarüz etmiştir zira. Anadolu’da yakılan kutlu meşale İzmit’te görünür olur, memleket ufukları bu ışıkla aydınlanır. Nice adsız kahraman, şehit şüheda al kanlarıyla sularken bu toprakları, “Anadolu sonsuza dek İslam yurdudur” diye haykırırlar.

28 Haziran 1920 sabahıydı.

Anadolu’nun batısını istila etmiş Yunanlı canilerin 312 Müslüman Türk’ü şehit etmesiyle başladı herşey. O sabah şehir ateşe verilmişti. Yakılıp yıkılmıştı heryer. İnsanlar camilere dolduruldu ve diri diri yakıldı. Kadınların figanı, çocukların bağrışı ve ihtiyarların çaresizliği arşı titretti.

Ufuk ufuk dalga dalga yayıldı öfke. Biri Kandıra’dan, diğeri Karamürsel’den iki kutlu ses duyuldu. “Ya Allah!” haykırışları doldurdu afakı. Doğu ve Batı istikametleri kesildi, tüm İzmit’li tek nefes, tek yumruk oldu. Parmaklar şehadete kalktı. İzmitlinin imanı ve bağımsızlığa olan inancı bir oldu, cem oldu; büyük bir hınçla çullandı Yunan mezaliminin üstüne. Yunanlılar yaptıklarıyla kaldı.

Yunanlılar korkaktı, Yunanlılar titrekti. Kendilerini bu topraklara eşkiyalık etmeye salan ağa babalarına güveniyorlardı. Yürekleri yoktu, insanlık onlardan çıkalı asırlar olmuştu. Ellerine kadın ve çocuk kanı bulaştırmanın zevkiyle dolaşıyorlardı şehirde.

İzmit halkı tarihinden aldığı güçle, asırların verdiği irfanla saldırdı düşmanına. Tıpkı Sakarya’daki gibi, İnönü’deki gibi sapanla, kazmayla saldırdı. Tüfeğe karşı kürek kullandı. Ama 312 şehidinin kanını yerde bırakmadı. Yunan’ı çekirge sürüsü gibi dağıttı. Hepsini tek tek tepeledi. Karadan canını kurtaranlara körfezin mavi suları mezar oldu. Türk’ün bayrağı Körfez’in ufuklarında dalgalanırken İzmitimiz bize yeniden vatan yapıldı.

Bu topraklarda güçlü olmak zorundasınız. Zor coğrafyanın çocuklarıyız biz. Ayağımızın en ufak bir tökezlemesinde o gün ardına bakmadan kaçanlar, yeniden güzel yurdumuzu işgale yeltenecekler. O gün en güzel cevap ‘birlik’ olmaktı, bu günde öyle…

Bu şehrin çocukları bu tarihi hakikatleri ne kadar biliyor? Kocaeli sanayi kenti evet, para dönüyor tamam. Ya bu şehir bize nasıl emanet edildi, bilen, düşünen kaç nefer var? Yunanlılar burayı neden işgal ettiler, jeopolitiği neydi, bu şehirde neler yaptılar, hangi cürümleri işlediler, tüm imkansızlıklar içerisinde şehir nasıl kurtarıldı?

Yerel yönetimler bu konularda hangi çaba içerisindeler? İzmit’le ilgili, onun tarihi arka planı hakkında bir hikaye, bir roman yarışması açılamaz mıydı? Okullarımızda bir şiir etkinliği neden yapılmasın? Bu tarz bir proje neden şu ana kadar kimsenin aklına gelmedi? Belediyelerin Kültür Daire Başkanlıkları yok mudur? Kutlamak sadece bir sanatçıya milyonları verip şarkı söyletmek midir? Bu eylemin genç dimağlarda ne karşılığı var? Ya da kime ne yararı oluyor?

Kocaelimizi bu mahkumiyetten kurtaracak atılımlara ihtiyaç var. Sanayinin başkentine kültür başkenti olmak neden yakışmasın, her türlü imkan var, fikir, insan kaynağı, malzeme, hepsi… Sadece biraz gayret edeceğiz, çok şey değil…

28 Haziran güzel İzmitimizin kurtuluş günüdür. Kutlu olsun.

 

 

 

 

PİYASALARDA SON DURUM
 • DOLAR
  -
  -
  -
 • EURO
  -
  -
  -
 • ALTIN
  -
  -
  -
 • BIST 100
  -
  -
  -
KÖŞE YAZARLARI