DOLAR
EURO
GRAM ALTIN
ÇEYREK A.
BITCOIN
ÜYE PANELİ
SON DAKİKA
hava
Google News
Tek Kocaeli

İzmit’te Çocuk İşçiliği Sempozyumu

Son Güncelleme :

13 Nisan 2018 - 14:50

/ kez okundu.
İzmit’te Çocuk İşçiliği Sempozyumu

İzmit’te çocuk işçiliği ile mücadele sempozyumu düzenlendi.

İzmit Belediyesi, Kocaeli Valiliği, Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğü işbirliğinde UNICEF destekli sempozyum iki gün sürdü.Ramada Otel’deki sempozyumun ilk oturumunda konuşmacı olarak Doç. Dr. Ercüment Erbay, Sosyolog Erol Erdoğan, Sosyolog Gülenay Pınarbaşı, Çocuk Hizmetleri Genel Müdür Vekili Selahattin Güven katılarak Türkiye’de Çocuk İşçiliği konusu ele alındı.

Ülke genelinden 300 den fazla katılımcının yer aldığı sempozyumun açılışına AK Parti Kocaeli Milletvekili KEFEK Başkanı Radiye Sezer Katırcıoğlu, Vali Yardımcısı Beyazıt Tanç, İzmit Kaymakamı Ersin Emiroğlu, İzmit Belediye Başkanı Dr. Nevzat Doğan, UNICEF Temsilciliği Türkiye Başkan Yardımcısı Nona Zicherman, Aile Sosyal Politikalar İl Müdürü Bekir Yümnü, İŞKUR İl Müdürü Ulvi Yılmaz katıldı.

TÜRKİYE SAHİP ÇIKTI

UNICEF Türkiye Temsilcisi Başkan Yardımcısı Nona Ziherman yaptığı konuşmada ” “UNICEF bütün çocukların haklarını korumak için çalışmaktadır. Hükümetlere ve ortaklarına çocukların gelişimi için destek oluyoruz. Türkiye’de halen yaklaşık 850 bin çocuk tehlikeli ve sağlıklı olmayan ortamlarda çalışıyor. Türkiye 1 milyon 600 bin çocuğa kucak açıp ev sahipliği yapmıştır. Çocuk işçiliği konusu Suriye’deki savaştan sonra daha da vahim bir durum halini almıştır” dedi.

HEDEFE ULAŞILACAK

Sempozyumun açılışında İzmit Belediye Başkanı Dr. Nevzat Doğan bir konuşma yaparak şunları söyledi; ” bu sempozyumla çocuklarımızın geleceğine hizmet edeceğiz. Ülkemizin geleceğine çok daha fazla güç kuvvet verecek bir çalışma olacak. Aynı zamanda tüm dünya milletlerine fayda verecek bir proje. Bizim Peygamberimiz çocuk haklarına çok dikkat ederdi. Cumhuriyetimizin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk’te çocuklara bayram hediye eden tek liderdir. Bulunduğumuz her görevde herkesin çocuklar için ne yapabilirim diye düşünmesi gerekiyor. Böyle olursa savaşları konuşmayız. İzmit Belediyesi tüm çocukları kendi çocuğu gibi görmektedir.

9 YILDIZ ÇOCUKLARIN HAKLARI İÇİN ÇALIŞIYORUZ

9 yıldır çocuklarımızın hakları için mücadele ediyoruz. Büyükşehir Belediyemizin ve bizim yaptığımız etüt merkezlerimizde çocuklarımız için çalışmalar yapıyoruz. Yaptığımız her işte çocuklarımızı düşünüyoruz. Ben hem bir çocuk doktoru olarak, hem de bir baba olarak bütün çocuklar için ne yapabilirim diye düşünen birisiyim. Herkesin çocuklar için ne yapabileceğini düşünmesi lazım. İzmit Belediyesi bütün çocukları kendi çocukları olarak görüyor. Bu nedenle Çocuk Hakları Okulumuzu ve masasını kurduk. Çocuk işçiliği ile ilgili milletvekilliği dönemimde önemli çalışmalar yaptık. UNICEF’e katkılarından dolayı teşekkür ediyoruz. Türkiye’de Avrupa’ya örnek çalışmalar yapılıyor.

HERKESE GÖREV DÜŞÜYOR

Şehrimizde 50 bine yakın Roman çocuğu var. Onlar benim de çocuklarım. Çocuk işçiliği konusunda herkese görev düşüyor. Bu konu sadece belediyelerin değil tüm kurumların, tüm bireylerin görevi. Özellikle çocukların eğitim hakları bakımından Kocaeli olarak çok iyiyiz. Yaptığımız her şeyde çocuğu on planda düşünüyoruz. 7 yıldır çocuklara bisiklet dağıtıyoruz, basketbol topu dağıtıyoruz, satranç okulları açtık, jimnastik kurslarımızla çocuklarımızı kendi alanlarında tutup farklı alanlara gitmelerini önlüyoruz. Geleceğimizin teminatı olan çocuklarımızı daha iyi yetiştireceğiz. Dünyanın bazı yerlerindeki çocuklar, Türkiye’deki çocuklar kadar şanslı değil. Türkiye insan ve çocuk sevgisiyle çok zengin bir ülke. Ülkemizde 4 milyon mülteci var. Sempozyumun dünya çocuk haklarına katkı sağlamasını diliyoruz.”Kocaeli Vali Yardımcısı Beyazıt Tanç da konuşmasında çocuk işçiliği ile ilgili yapılan çalışmaları anlattı.

SADECE TÜRKİYE’NİN SORUNU DEĞİL

Çocuk işçiliğinin sadece Türkiye’nin sorunu olmadığını anlatan Ak Parti Kocaeli Milletvekili Radiye Sezer Katırcıoğlu da ” Dünyanın başka ülkelerinde de bu sorun var. 168 milyon çocuk sokakta, sanayide, en kötü durumlarda düşük ücretlerde çalışıyor. İnancımız gereği çocuklar gözümüzün nuru. Yapılan çalışmalar ile Türkiye bu konuda örnek bir konuma gelmiştir. Göz bebeğimiz olan çocuklarımıza yönelik yapılan istismarı tamamen bitirmek için kararlıyız. Çocuk istismarında bulunan kişiler artık en ağır şekilde cezalandırılacak. Ayrım yapmadan bütün çocuklarımıza sahip çıkıyoruz. Ancak batının tavrı çok farklı. Görmezden gelinen tutum hepimizi üzüyor. Batı, mülteciler gelmesin diye sınırlarına teller çektiler. Bizden daha zengin olmalarına rağmen söyledikleri ile yaptıkları çok farklı. Verdikleri sözleri yerine getirmiyorlar. Bu işi tamamen bitirebilmek için ortak hareket etmek zorundayız” dedi.

YORUM ALANI