DOLAR
EURO
GRAM ALTIN
ÇEYREK A.
BITCOIN
ÜYE PANELİ
SON DAKİKA
hava
Google News

Kap Atışlarınızı Hissediyorsanız Dikkat!

Son Güncelleme :

09 Nisan 2018 - 9:39

/ kez okundu.
Kap Atışlarınızı Hissediyorsanız Dikkat!

Günlük Kardiyoloji bölümüne başvuran hastaların 3’te 1’nin şikayeti olan kalp çarpıntısını VM Medical Park Kocaeli Hastanesi Kardiyoloji Uzmanı Doç. Dr. Hasan Ali Gümrükçüoğlu anlatıyor. Normal koşullarda kalp atışlarımızın farkında olmayız, eğer kalp atışlarınızı hissediyor veya kalp atışlarının farkındaysanız buna çarpıntı denilir. 

Kalp hızı dakikada 60–100 arasında ise kalbinizin hızı normal demektir. Her insanın kalp hızı farklıdır. Vücut hareketleri (koşma, yürüme), duygusal durumumuz (üzüntü, endişe, mutluluk), açlık-tokluk, hava sıcaklığı gibi pek çok faktör kalp hızımızı etkilemektedir. Kalp hızınızı bulmak için 10 dakikalık bir istirahatin arkasından atar damarlarımızın vücut yüzeyine yaklaştığı yerlerden (el bileği, dirsek iç yüzü, koltuk altı, boyunda şah damarı bölgesi, kasık gibi) nabzınızı sayabilirsiniz.

ÇARPINTI NASIL TARİF EDİLİR?

Çarpıntı değişik şekillerde ifade edilebilir. Göğüs, baş veya boyun bölgesinde hissedilebilen, kalbin hızlı, güçlü ya da düzensiz atması, kuş çırpınması, boşluğa düşüyormuş hissi olarak tarif edilebilir. Tıp dilinde çarpıntıya, taşikardi denilmektedir ve kalbin hızının dakikada 100’ün üstünde olmasını ifade eder. Kalbin düzensiz çalışması nedeniyle de çarpıntı hissedilebilir. Buna ise aritmi denilmektedir.

KALP DIŞI NEDENLERDEN KAYNAKLANAN ÇARPINTI SEBEPLERİ NELERDİR?

Gebelik: Gebelik sırasında hormonal değişiklikler, gebelik sırasında oluşabilen kansızlık ve fetusun ihtiyaçlarının karşılanabilmesi için kalp hız artar.

Ateş: Çeşitli hastalıklar sonucunda ateşin 1 derece artması kalp hızını 10-20 atım kadar artırabilmektedir.

Kansızlık: Çeşitli etkenler sonucu (yeme bozuklukları, basur, adet düzensizlikleri gibi) vücutta kansızlık gelişir ise kalp hızımız artar ve çarpıntı hissedebiliriz.

Anksiyete (iç sıkıntısı, gerginlik ve mutsuzluk): Sık görülen çarpıntı nedenlerinden biridir. Olağandışı bir stresiniz, üzerinizde duygusal veya fiziksel aşırı bir yük varsa çarpıntı şikâyetiniz olabilir.

Kalp hastalığı endişesi: Kişinin arkadaşları veya yakınlarını kalp hastalığı nedeniyle kaybetmesi veya kalp hastalığı teşhisi konulması durumunda kişide kalp hastalığı korkusuyla ya da duygusal bozukluklar sonucu, kendi kalp etkinliğiyle aşırı ilgilenmesi sonucu çarpıntı hissedebilir.

Panik Atak: Anksiyeteye benzer olarak, kişinin sürekli tetikte olması kötü haber alacağı, kötü şeyler olacağı düşüncesi, beklentisi vücutta çeşitli hormonların açığa çıkmasını sağlayarak kalp hızının artması ve çarpıntıya neden olabilir.

Obezite: Kilosu fazla olanların kalp hızı kilolu olmayanlara göre daha yüksektir. Kilo ile kalbin oksijen ve metabolit sunması gereken kütle daha fazladır ve kilonun neden olduğu damarsal değişiklikler ve akciğer kapasitesindeki değişiklikler nedeniyle kalp hızı artabilir. Obez olup küçük hareketlerle çarpıntıdan şikâyet edenlerin zayıflamaları halinde çarpıntı şikâyetleri azalabilir.

Guatr Hormonları: Guatr hormonlarının artmasın durumunda kalp hızı artar ve kişi çarpıntı hissedebilir.

Kafein benzeri maddeler: aşırı koyu çay, kahve ve kola tüketimi, sigara içme, uykusuzluk ve enerji içecekleri kalp hızının artırarak çarpıntıya neden olabilir.

İlaçlar: Bazı ilaçlar kalp hızının artırarak çarpıntıya neden olabilir. (kronik bronşit ve astım tedavisinde kullanılan ilaçlar, antidepresanların bir kısmı gibi)

KALPTEN KAYNAKLANAN SEBEPLER

Hipertansiyon: Tansiyonumuzun yükselmesi durumunda kalp vücuda kan göndermesi sırasında daha güçlü kasılması gerekir. Bunu biz çarpıntı olarak algılayabiliriz. Özellikle tansiyonu yeni yükselmeye başlayan hastalarımızda daha sık görülmektedir.

Kalp kapak hastalığı: Kalp kapak hastalıkları sonucunda vücuda gönderilen kan miktarı azalacağı için çeşitli dengeleyici mekanizmaların devreye girmesi nedeniyle kalp hızı artarak çarpıntı hissedilebilir.

Kalp yetersizliği: Çeşitli etkenler sonucunda kalbin kaşınma gücünde azalma (en sık kalp krizi) veya kalbin içine kan dolması azalırsa (en sık hipertansiyon ve kalp kapak hastalıkları) kalp vücuda yeterince kan gönderemez ve kalp hızı artarak çarpıntı hissedilebilir.

Ritim Bozuklukları: Kalp ritminin düzensizleşmesi, yani anormal kalp ritmidir. Aritmi, kalpte görülen ritim bozukluklarının genel adıdır. Kalp ritminin normalin dışında olmasına aritmi denir. Kalbin bu ritmini sağlayan elektriksel aktivite kalp içinde özelleşmiş ileti yolları sayesinde kalbin gerekli bölgelerine ilerler. Normal kalp atımını başlatan uyarı çıkış noktası sağ kulakçıkta bulunan sinüs düğümüdür. Bu uyarı kulakçıkları uyararak kalbin karıncıklarına doğru ilerler. Daha sonra atriyoventriküler (AV) düğümüne ulaşır. Bu düğümde normal bir bekleme süresi vardır ki bu kulakçıklarla karıncıklar arasındaki uyumlu kasılma açısından gereklidir. Uyarı AV düğümünden karıncıklara uygun şekilde dağılarak karıncıkları uyarır. Çeşitli durumlarda kalbin bu ritmin dışında çalışması durumu ritim bozuklukları ya da aritmiler olarak adlandırılır. Normalde sinüs düğümünden dakikada 60–100 civarında uyarı çıkar. Bu da kalp hızını oluşturur. Kalpten kaynaklanan ritim bozukluklarını kabaca kalbin kulakçıklarından ve karıncıklarından kaynaklananlar olarak ikiye ayırabiliriz.

En sık karşılaşılan aritmi karıncıklardan kaynaklanan, Ventriküler erken vuru (VEV) olarak isimlendirilen ritim bozukluğudur. Bu ritim bozukluğu, karıncıkların herhangi bir yerinden normal dışı uyarı çıkarak kalpte kasılmaya neden olmasıdır. VEV sıklıkla karşımıza çarpıntı şeklinde gelmekle birlikte nabız esnasında boşluk hissi, bayılma hissi şeklinde de gelebilir. Yapılan kalp ultrasonu (ekokardiyografi) ile yapılan kalp fonksiyonları normal ise tehlikeli bir durum değildir. Verilen tedavi sadece hastanın şikâyetlerini azaltmak amaçlıdır. Kalbin kulakçıklarından kaynaklan Atrial fibrilasyon (Af) ise kulakçık ve karıncıkların birbiri ile uyumlu çalışmaması olarak açıklanabilir. Hipertansiyon, diyabet ve kalp damar hastalıkları gibi hastalıklarla sıklıkla birliktedir.

Diğer çarpıntı nedeni ise özellikle gençler de görülebilen nabzın 150-200/dk arasında olduğu tıp dilinde SVT dediğimiz çarpıntı ataklarıdır. Kısaca bu ritim bozukluğunun nedeni sağ kulakçıktan çıkan uyarının atriyo ventriküler düğümde kısa devreyi başlatması veya sağ kulakçıktan çıkan uyarının atriyo ventriküler düğüme uğramadan çeşitli yollar ile karıncıklara geçmesi sonucu oluşur.

Çarpıntılara bazen baş dönmesi, göz kararması, hafif terleme, cilt renginin solması, bazen göğüs ağrısı ve sıkışması bile eşlik edebilir. Bu belirtiler kalbinizin geçici bir süre bedeninizin ihtiyacı olan kanı dokulara pompalayamadığına işaret etmektedir. Bu tür bir çarpıntı sorunu ile karşılaştığınızda beklememeli, tıbbi kontrolden geçmeyi ihmal etmemelisiniz. Özellikle çarpıntılarınız sıklaştığında tekrarlayıcı olduğunda süratle hekiminize gitmelisiniz.

ÇARPINTI ŞİKÂYETİ OLANLARA HANGİ TESTLER YAPILIR?

Çarpıntı şikayeti olan hastalarımızın kardiyoloji uzmanına başvurması gerekir. Hastanın şikayetlerinin değerlendirilmesi ve yapılacak fizik muayene sonrasında bazı tetkikler istenir. Elektrokardiyografi (EKG) bunların başında gelir. Ayrıca yapılacak kan testleri ile kandaki mineraller, tiroid hormonları, kan düzeyi incelenir.

Elektrokardiyografi (EKG): Kalbin elektriksel aktivitelerinin kaydedilmesidir. Göğsün üstüne, el ve ayak bileklerine elektrotlar yerleştirilir ve kaydedici cihaza kablolarla bağlanır. Kalbin elektriksel sinyalleri bir kağıda yazdırılır. Hekim kalbin ritminde değişiklik olup olmadığını kontrol eder. Ritim bozukluğu esnasında çekilirse tanı koydurucudur. Hasta hastaneye ulaştığında ritmi düzelmişse normal çıkacaktır. Elektrokardiyografi sadece 10-15 saniyelik bir kayıt süresini gösterdiğinden kısa süreli ve seyrek olan aritmileri bu testle tespit etmek zordur. Bu yüzden aritmi hissedildiği zaman EKG çekilebilecek en yakın merkeze gitmek en doğrusudur.

Ekokardiyografi (EKO): Kalbin yapısını ve fonksiyonlarını göstermek için ses dalgalarını kullanır. Hastanın atan kalbi video ekranında görülür ve hekim bu görüntüden kalbin duvar kalınlığını, boyutunu, kalp kapaklarında herhangi bir hastalık olup olmadığını ve kalbin kasılma-gevşeme fonksiyonunun normal olup olmadığını değerlendirir.

HOLTER testi (24 saatlik EKG takibi): Hastanın günlük hayatı sırasındaki EKG değişikliklerini kaydeden bir cihazdır. Bu test sayesinde diğer EKG testlerinde görülemeyen ritim bozuklukları saptanır. 24 ile 72 saat süresince hasta gündelik hayatını yaşarken kalp ritmini kaydeden bir cihazın verilerin bilgisayar ortamında analizi ile yapılan bir testtir. Cihaz takılı iken aritmi olursa tanı konulabilir yoksa sonuç normal bulunacaktır. Ancak cihaz takılı iken hasta çarpıntıyı hissetmiş ama o esnada kalp ritmi normal bulunmuşsa, hastada aritmi saptanmamış olur ki buda hastada hastalık olmadığını sorunun psikolojik kaynaklı olduğunu gösterir. Son zamanlarda daha uzun süreli kayıt yapabilen ritim kaydediciler geliştirilmiştir. Hastanemizde 7 gün süre ile kayıt yapabilen kayıt cihazı mevcuttur.

Elektrofizyolojik çalışma (EPS): Genellikle kasık toplardamarından girilerek, ince ve esnek bir tüp (katater) yardımıyla sağ kulakçık ve karıncığa ulaşılır. Kalbin elektriksel aktivitesi izlenir. Bu test, hekimlerin ritim bozukluğunun tipini ve tedaviye nasıl cevap verdiğini saptamalarına yardım eder. Yine ritim bozukluklarının tanı ve tedavisinde en ileri metot olan elektrofizyolojik çalışma hastanemizde yapılmaktadır.

Ritim Bozukluğu olan hastalarda tedavi yöntemleri: Tedavi metodu aritminin cinsine ve ciddiyetine göre değişir. Kalp dışı sebeplere bağlı taşikardiler, altta yatan sebep düzelmedikçe devam ederler. Onun için bu tür taşikardilerin tedavisi, buna sebep olan hastalığın tedavisiyle mümkündür. Mesela, kansızlığa bağlı taşikardide kansızlık düzeltilmedikçe taşikardi de düzeltilemez. Aritmi düşünülen hastalarda öncelikle bir Kardiyoloji Uzmanı değerlendirilmesi önerilir. Çünkü hayatı tehdit edici çarpıntılar kalp kökenli olanlardır. Kalbe ait nedenler dışlanınca diğer nedenler tespit edilerek, ilgili uzmanlık dalları tarafından gerekli tedavisi yapılır.

Birçok ritim bozukluğu yaşam şeklini değiştirmek dışında tedaviye ihtiyaç duymazlar
Bunlar;

Kahve alımını azaltmak veya kesmek

Sigarayı bırakmak

Belirli ilaçlardan kaçınmak (grip ilaçları gibi)

Stres kontrol etme teknikleri kullanmak

YORUM ALANI