DOLAR
EURO
GRAM ALTIN
ÇEYREK A.
BITCOIN
ÜYE PANELİ
SON DAKİKA
hava
Google News

Kartepe’ye muhteşem müze!

Son Güncelleme :

17 Eylül 2022 - 15:07

/ kez okundu.
Kartepe’ye muhteşem müze!

Kartepe Belediye Başkanı Av.M.Mustafa Kocaman’ın talimatıyla Derbent Meydan Projesi tamamlanırken, müze envanter çalışmaları hızla devam ediyor. Tarihi Hikmetiye Camii’nin dokusuna uygun olarak yapılan müze ve meydan, Kartepe’ye ayrı bir vizyon kazandıracak.

Osmanlı Padişahlarından Sultan II.Abdülhamid Han tarafından 899 yılında Kartepe Derbent Mahallesi’ne yaptırılan Hikmetiye Camii, Kartepe’ nin en önemli kültür mirasları arasında yer alıyor. Kültür mirasının tanıtımına katkı vermek, tarihi dokuyu gün yüzüne çıkarmak için Kartepe Belediye Başkanı Av.M.Mustafa Kocaman’ın öncülüğünde yürütülen Derbent Meydan Projesi tamamlanırken, müze envanter çalışmaları hızla devam ediyor.

MODERN KENT MEYDANI VE MÜZE KOMPLEKSİ

Kartepe Belediyesi ekipleri tarafından Derbent Meydan Projesi tamamlanırken, müze için çalışmalarda sona gelindi. Tarihi Hikmetiye Camii’nin dokusuna uygun olarak yapılan meydan ve müze Kartepe’ye ayrı bir vizyon kazandırıyor. Derbent Meydanı’nda aydınlatma, satış standları, oturma grupları, çocuklar için basketbol sahası, oyun grubu, tarih meraklıları için kum havuzu çalışmaları tamamlandı. Dernek binasının yan tarafını modern kafeye dönüştürme, çalışmaları devam ederken otopark  alanı ile Derbent Meydan ve Müze yakında ziyaretçilerine hizmet verecek.

HAYIRLI OLSUN

Kartepe Belediye Başkanı Av.M.Mustafa Kocaman “Atalarımızdan bizlere emanet kalan tarihi Hikmetiye Camii ve çevresinde yaptığımız düzenlemeler ile tarihimize en iyi şekilde sahip çıkıyoruz. Hazırlanan proje ile Derbent Meydan ve müze projesi hemşehrilerimizi ve ilçemize gelen misafirlerimizi tarihte yolculuğa çıkaracak. Derbent Meydan Projesi tamamlandı. Müze içinde envanter çalışmalarımız titizlikle devam ediyor. Sona yaklaşan envanter çalışmalarının tamamlanması ile müzemizi hizmete açacağız. Hemşehrilerimize hayırlı olsun” açıklamasında bulundu.

YORUM ALANI