DOLAR
EURO
GRAM ALTIN
ÇEYREK A.
BITCOIN
ÜYE PANELİ
SON DAKİKA
hava
Google News

‘Kentsel Gelişim Zirvesi

Son Güncelleme :

13 Kasım 2018 - 11:02

/ kez okundu.
‘Kentsel Gelişim Zirvesi

Zirve de konuşan Kös, “Dönüşümün önce zihinlerde başlaması gerektiğini çok iyi bilerek doğru adımları atmalıyız” dedi.

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum’un, çeşitli illerden ve ilçelerden belediye başkanlarının, akademisyenlerin ve özel sektör temsilcilerinin katıldığı zirvede;  şehirlerin geleceği masaya yatırıldı. Zirve de konuşan Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat KURUM, İzmitli Kentsel Tasarımcı Talha KÖS şehircilik hakkında önemli açıklamalarda bulundu.

BAKAN KURUM’DAN KENTSEL DÖNÜŞÜM AÇIKLAMASI!

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, katıldığı İkinci Kentsel Gelişim Zirvesi’nde önemli açıklamalarda bulundu. Kurum, “30-40 katlı binaları kentsel dönüşümde de görüyoruz. Bunları artık yapmayacağız. Türkiye’nin deprem bölgesi bir ülke olduğunu dile getiren Kurum, “Türkiye’de yaklaşık 5 milyon konutun görüşmesi gerekiyor. Çok yol kat ettik, çok dönüşümler yaptık ancak biraz daha planlı, şehir ölçeğinde planlayarak, ne yaptığımız bilerek projeler gerçekleştirmemiz gerekiyor. Görüşlerin bittiği, uygulamaya geçilen zamana geçmemiz gerekiyor. Bakanlık olarak yapmamız gereken en önemli işin kentsel dönüşüm olduğunu düşünüyoruz. Buna ilişkin de yapacağımız stratejik eylem planı, mekansal eylem planımız da bunun altı olacak. Artık biraz daha planlı şekilde bütün şehirlerimizi dönüştüreceğiz” ifadelerini kullandı.

RECEP TAYYİP ERDOĞAN ÖNÜMÜZÜ AÇIYOR

Bu süreçte; Onlarca yıllık yanlışlar manzumesinin bir anda berhava olmasını beklemek yerine hepimiz üzerine düşeni yapmalıyız diyerek konuşmasına başlayan Talha Kös, “Ortaya koyduğu iradeyle Türkiye’de belediyecilikte yeni anlayışı başlatan adam, O gün İstanbul’u suya kavuşturan adam, Cumhurbaşkanımız sayın Recep Tayyip ERDOĞAN, Bugün ustalığını ortaya koyarak şehirlerimizin önünü açıyor, Hepimizin önünü açıyor. Onlarca yıllık yanlışlar silsilesine bir kez daha el koyuyor. Önce hastalıkla kendi yüzleşip, yapılan yanlışlara  Kendini de dahil etme cesaretini gösterip, tüm toplumun da yüzleşmesini sağlıyor.

ÖNCE ZİHİNSEL DÖNÜŞÜM

Dönüşüm demek değişim demektir. Değişim demek de gelişim demektir. Fakat her değişim bir gelişim değildir. Ama her gelişim bir değişimdir. İşte kentsel dönüşüm sürecini, bir ‘’kentsel gelişim’’ zihniyetiyle ele almamız kaçınılmazdır. Sadece binaların dönüşümüyle kentler dönüşmeyeceğini hepimiz çok iyi biliyoruz. Başta sayın Bakanımız ve yetkililerimiz de dönüşümün önce zihinlerde başlaması gerektiğini çok iyi bilerek doğru adımları atıyor.

 

 

 

YORUM ALANI