Tek Kocaeli Gazetesi | Kocaeli Haber | Kocaeli Son Dakika | Kocaeli Gündem

Körfez’de Sil Baştan Mı?

Körfez’de Sil Baştan Mı?
7 views
16 Ocak 2019 - 14:15

İyi Parti ve CHP arasındaki seçim işbirliği çalışmaları yapıldığı esnada İyi Parti Körfez ilçede adayını açıklamış ve açıklanan Salih Recep Şirin isminin CHP tabanında bir karşılığının olmaması ise işleri çıkmaza sokmuştu.

Önceki yıllarda CHP adayı iken sonraki seçimlerde MHP adayı, sonrasında da İyi Parti adayı olması Şirin’in CHP tabanında sempatiyle karşılanmamasına sebep olmuştu.

CHP SEÇMENİ; “OY VERMEYİZ”

“CHP seçmeni Şirin adına oy vermeyiz” çıkışı yapınca CHP Parti Meclisi tarafından Bozkurt Uslu ismi aday olarak kamuoyuna açıklanmıştı. Ancak bir çok yerde ortak aday çıkarılması söz konusu olduğundan Körfez ilçe de CHP’nin adayını açıklaması “şık” karşılanmamıştı özellikle de İyi Partililerin tepkisini çekmişti.

İŞLER İYİCE KARIŞTI

İyi Parti’nin İzmit kozunu kullanarak belki de CHP’nin en şanslı olduğu ilçe olan İzmit’te adayını çıkaracağını dillendirmesi üzerine CHP Genel Merkezi Bozkurt Uslu’Nun adaylığını tekrardan bugün yapılacak olan parti meclisine getirme kararı aldı. Parti meclisinde bir aksilik olmazsa Bozkurt Uslu’Nun adaylığının geri çekilmesi bekleniyor.

“CHP ADAYININ GERİ ÇEKİLMESİ ÇÖZÜM DEĞİL”

CHP seçmenlerince Körfez Belediye Başkan Adayı Bozkurt Uslu’nun adaylıktan geri çekilmesinin çözüm olmadığı ve ne olursa olsun CHP Körfez seçmeninin İyi Parti adayı Salih Recep Şirin’e sempati duymadıklarından dolayı oy vermeyecekleri ifade ediliyor. Bu durum karşısında CHP tabanında aday Uslu’nun geri çekilmemesi şayet çekilecekse İyi Parti adayı Salih Recep Şirin’in de geri çekilmesi gerektiği ifade ediliyor.

YENİ İSİMLER ÖNERİLİYOR

CHP tabanında ve bazı İyi Partililer tarafından yeni bir isim üzerinde sorunun çözülebileceği şeklinde ifadeler olduğu da  gelen duyumlar arasında. Özellikle bazı isimler dillendiriliyor ki gerçekten de geniş bir kesim tarafından olumlu görüldüğü ifade ediliyor. Adı geçen isimler Körfez ilçede geniş bir kesim tarafından saygıyla bahsedilen isimler.

“KARA VE BOZDEMİR” OLABİLİR

CHP tabanından ve bazı İyi Parti seçmeninin dillendirdiği isimlerden ilki, Körfez ilçede uzun yıllardır avukatlık yapan ve İyi Parti Körfez İlçe Kurucu İlçe Başkanı olan Naci Kara. Salih Recep Şirin’İn geri çekilerek Naci Kara’nın İyi Parti amblemi altında Millet İttifakı adayı olabileceği ve CHP seçmeninin tereddütsüz oy vereceği ifade ediliyor.

Bir diğer isim ise uzun yıllar Körfez İlçe Emniyet Müdürlüğü yapmış olan emekli polis müdürü Turan Bozdemir. Turan Bozdemir’in Erzurumlu olmasının da Körfez İlçe de çok geniş bir kesim tarafından sempati ile karşılanacağı CHP seçmeninin tereddütsüz destekleyebileceği ifade ediliyor.

CHP PARTİ MECLİSİ NE YAPACAK?

Adaylık açıklamasının ardından, adaylığı ile ilgili toplantı düzenleyecek olan Bozkurt Uslu’ya Genel Merkez’den gelen toplantıyı iptal et kararı kaosu daha da büyütmüş, Bozkurt Uslu, gelen karara rağmen toplantıyı gerçekleştirmişti. Yaşanan gelişmelerin ardından, genel merkezden gelen bilgilere göre,  bugün yapılacak Cumhuriyet Halk Partisi Parti Meclisi toplantısında Bozkurt Uslu’nun adaylıktan kesin olarak geri çektirileceği öğrenildi. Ancak böyle bir karar alınması durumunda CHP tabanında büyük bir tepki olabileceği konuşuluyor. Tepki olmaması için her iki adayın birlikte geri çekilip yeni bir ismin aday gösterilmesi isteniyor.

PİYASALARDA SON DURUM
 • DOLAR
  -
  -
  -
 • EURO
  -
  -
  -
 • ALTIN
  -
  -
  -
 • BIST 100
  -
  -
  -
KÖŞE YAZARLARI

HABER İHBAR