DOLAR
EURO
GRAM ALTIN
ÇEYREK A.
BITCOIN
ÜYE PANELİ
SON DAKİKA
hava
Google News

Özel Körfez Marmara’dan Kalp Sağlığının Önemi Hakkında Bilgilendirme

Son Güncelleme :

07 Nisan 2018 - 18:19

/ kez okundu.
Özel Körfez Marmara’dan Kalp Sağlığının Önemi Hakkında Bilgilendirme

Özel Körfez Marmara Hastanesi kardiyoloji uzmanı Uz. Dr. Nazım YAVAŞ, 8-14 Nisan Kalp Sağlığı Haftası sebebiyle kalp sağlığının önemi hakkında bilgilendirme yaptı.

Karbonhidrattan zengin beslenme dediğimiz yanlış beslenme ve hareketsizlikten dolayı ortaya çıkan obezite ve buna bağlı gelişen şeker hastalıklarının ülkemizde büyük artış göstermesi ile birlikte kalp hastalıklarının da orantılı bir şekilde yükselişe geçtiğini belirten Nazım YAVAŞ, her gün risk grubunun biraz daha genişlediğini söyledi.

50 yaş üstü kişilerin özellikle dikkatli olmaları gerektiğinin üzerinde duran kardiyolog, ailesinde kalp krizi geçirmiş, damar tıkanıklığı ya da kalp rahatsızlıkları olan, sigara kullanan, şeker hastası olan, obez ve morbit obez grubuna girecek kiloda olan, yüksek kolestrol şikayeti olan 40 yaş üstü kişilerin düzenli kardiyoloji kontrolünden geçmelerinin önemli olduğunu belirtti.

Kalbi korumada düzenli kontrolün hayati önem taşıdığını belirten YAVAŞ, ayrıca 40 yaş üzeri hastalarda göğüs ağrısı, beş dakikadan fazla süren ve göğüs sıkıştıran ağrılar, yürürken ya da merdiven çıkarken göğüste olan ağrı gibi şikayetleri olan kişilerin vakit kaybetmeden bir kardiyologa görünmelerini salık verdi.

YORUM ALANI