Tek Kocaeli Gazetesi | Kocaeli Haber | Kocaeli Son Dakika | Kocaeli Gündem

Salgın Zirve Yaptı; Bu Açıklamalara Kulak Verin

Salgın Zirve Yaptı; Bu Açıklamalara Kulak Verin
348 views
23 Ekim 2020 - 20:49

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Bursa’da korona virüs salgınına ilişkin açıklamalarda bulundu.

Bakan Koca’nın açıklamalarından satır başları şu şekilde:

İlk görüşmemizi sayın valimizle gerçekleştirdiği kısa bir açıklama yaptım. Sonrasında Bursa Şehir Hastanemizi ziyaret edip salgın sürecini konuştuk. Bursa, Bilecik, Çanakkale ve Yalova’yı ilgilendiren açıklamalar yapacağım. Eklemek zorundayım ki durum bölgesel bir durumdan daha ciddidir.

“SALGIN ANADOLU’DA 2. ZİRVESİNDE”

Bursa’da yaptığımız toplantının muhattabı 5 ilimiz ve diğer illerdir. Salgın Anadolu’da 2. yükselme dönemindedir. İlk zirveyi büyük illerde 14 Nisan’da 2. Zirveyi ise Eylül’de yaşamıştı. Anadolu’da ise ilk zirveyi Eylül’de ikinci zirveyi ise şimdi yaşıyoruz.

DEVLETİMİZİN VERDİĞİ MÜCADELENİN CİDDİYETİNDEN KİMSENİN ŞÜPHESİ OLMASIN”

Büyük illerimizde her iki zirve noktasından sonra tedbirlere ciddiyetle sarılmış ve hızla sonuç almıştık. Şimdi daha büyük bir riskle karşı karşıyayız. Sağlık ordumuzdan, kapasite oranımızdan izolasyondan ve hepsinden önemlisi devletimizin verdiği mücadelenin ciddiyetinden kimsenin şüphesi olmasın.

Korona virüsün bulaştığı kişilerin büyük bir bölümünde belirti görülmemesi sevindiricidir ama durum işin ciddiyetini azaltmıyor. Çünkü salgın bize şunu gösterdi: Virüsün yayılması sadece daha fazla sayıda insanın hayatını kaybetmesi değil hayatın sekteye uğramasıdır. Verilen bütün mücadele hayatın korunmasına yöneliktir.

BURSA’DA GÜNLÜK VAKA SAYISI 3 KAT ARTTI

Bursa’da bir ay öncesine göre günlük vaka sayısı yaklaşık 3 kat arttı. Bilecik’te geçen aya göre vaka sayımız 2 kat arttı. Balıkesir, Yalova ve Çanakkale’de bir ay öncesine göre yüzde 50 vaka artışı görüyoruz.

Yataklarımızı değerlendirdiğimizde durum şu şeklide:

Bursa’da yoğun bakım yatak kapasitemize 198 yeni yatak ekliyoruz. Yatak doluluk oranımız yüzde 60, yoğun bakım doluluk oranımız yüzde 75’tir. Balıkesir’de  48 yoğun bakım yatağı eklemek için çalışmalarımızı başlattık. Yatak doluluk oranımız yüzde 48, yoğun bakım doluluk oranımız yüzde 62.

Bilecik’te 21 yoğun bakım yatağı eklenmesi için planlarımızı yaptık. Yatak doluluk oranımız yüzde 36, yoğun bakım doluluk oranımız yüzde 42, solunum cihazı doluluk oranımız yüzde 56. Çanakkale’de yoğun bakım kapasitemize 36 yatak daha ekliyoruz. Yatak kapasitemiz yüzde 34, yoğun bakım doluluk oranımız yüzde 48, solunum cihazı doluluk oranımız yüzde 24. Yalova’daki mevcut yoğun bakım yataklarımıza 9 yeni yatak ekliyoruz.  Yatak doluluk oranımız yüzde 62, yoğun bakım doluluk oranımız yüzde 60, solunum cihazı doluluk oranımız ise yüzde 26.

Belirttiğim gibi salgında önemli bir çalışmamız filyasyon ekiplerinin yaptığı çalışmalar. Bu ekipler hastaların takibini yapıp ilaçlarını temin ediyoruz. Bursa’da filyasyon ekibini 700’e çıkarıyoruz. Balıkesir’de 203 filyasyon ekibimiz var. Bilecik’te 66 filyasyon ekibimiz var. Çanakkale’deki filyasyon ekip sayısını 97’ye çıkarıyoruz.

Şehir hastanelerimizin yaşadığı salgından önce bulundukları yerlerde sağlık sistemlerine katkıları vatandaşların takdirini toplamıştı. Sayın Cumhurbaşkanımızın, “Hayalim” dediği bu tesislerin ne kadar isabetli yatırımlar olduğu hem Elazığ depreminde hem de yaşadığımız salgında görülmüştür.

Bursa ve Balıkesir’deki şehir hastanelerinin salgın dönemindeki hizmetleri değerlendirdiğimizde ne kadar isabetli yatırımlar olduğunu gördük.

“KIŞ, HEPİMİZ İÇİN BİR YENİLGİ DÖNEMİ OLUR”

Seyri kendi haline bırakırsak kış, hepimiz için bir yenilgi dönemi olur. Anadolu’daki yükseliş, bugün incelediğimiz 5 ilimizi de kapsamaktadır. Bu illerdeki halkımızdan şimdi verdikleri desteğin çok daha fazlasını bekliyormuş.

“ZATÜRRE ORANI TÜRKİYE ORTALAMASININ ÇOK ÜSTÜNDE”

Son haftalardaki vaka sayısı 3 kat daha artıyor. Bilecik, salgında ilk zirveyi 10 Eylül’de yaşamıştı. O döneme kıyasla vaka sayısı 2 katına yaklaştı. Dikkat çekici nokta, zatürre oranı Türkiye ortalamasının çok üzerinde olmasıdır.

 

 

 

KAYNAK:YENİÇAĞ

 

 

PİYASALARDA SON DURUM
 • DOLAR
  -
  -
  -
 • EURO
  -
  -
  -
 • ALTIN
  -
  -
  -
 • BIST 100
  -
  -
  -
KÖŞE YAZARLARI