Tek Kocaeli Gazetesi | Kocaeli Haber | Kocaeli Son Dakika | Kocaeli Gündem

Tamamen Tarih Oldu Artık Yapılmayacak

Tamamen Tarih Oldu Artık Yapılmayacak
17 views
28 Aralık 2018 - 14:45

Ekim 2017’de yürürlüğe giren yeni imar yönetmeliğiyle yapımı durdurulan stüdyo daireler artık tamamen tarih oluyor. Kira getirisi isteyen yatırımcılar son dairelere büyük talep gösterince son 1 yılda hem stüdyoların fiyatı yükseldi hem de stok bitme noktasına geldi. Talep 1+1’e yöneldi.

Stüdyo yani 1+0 olarak bilinen daireler tam anlamıyla tarih oluyor. 1 Ekim 2017’de yürürlüğe giren imar yönetmeliği ile stüdyo dairelerin yapımı yasaklanmıştı. Bu tarihten sonra inşa edilen binalarda stüdyo daire yapılmasına izin verilmedi. Kira getirisi nedeniyle yatırım amaçlı konut alanların tercih olan stüdyoların yapımı yasaklanınca son dairelere de ilgi oldukça arttı. Son 1 yılda piyasada bulunan stüdyo daire stoku tükenmek üzere…

2 BİNDEN AZ STOK

Firmaların elinde bir elin parmağını geçmeyecek sayıda daire kaldı. Konut üreticisi firmaların stüdyo daire stoklarına yönelik yaptığımız araştırmada, şu anda piyasada 2 bin adetten az stüdyo daire bulunduğunu öğrendik. Toplam konut stoku içinde bu rakam yok denecek kadar az. Öyle ki REIDIN-GYODER’in son raporunda stokta kalan metrekare dağılımına bakıldığında, stüdyoların oranı yüzde 1 olarak dikkat çekiyor.

FİYATLARI ARTTI

Stüdyo daireler yasaklanmadan önce, fiyatları artmaktan ziyade geriliyordu. REIDIN-GYODER’in 2016-2017 Ekim rakamlarına bakıldığında stüdyo dairelerin fiyatı 1 yılda yüzde 0.05 gerilemişti.

Ancak yeni imar yönetmeliğinin yürürlüğe girdiği tarih olan 1 Ekim 2017’den itibaren son daireleri almak isteyenler talep gösterince fiyatlar artışa geçti. 2017-2018 Ekim döneminde stüdyo daireler yüzde 3.78 değer kazandı. Talebi artınca stüdyolar getiride 1+1, 2+1 ve 3+1 konut tiplerine fark attı.

TALEP 1+1’E KAYDI

Yeni imar yönetmeliği konutlarda en küçük dairenin 1+1 ve en az net 28.50 metrekare olmasını şart koştu. Son 1 yılda piyasadaki stüdyo dairelerin tükenmesi, kira getirisi için daire alanların talebinin 1+1 dairelere yönelmesini sağladı. Diğer daire tiplerine göre daha fazla değer kazanan, kiraya verilmesi daha kolay ve fiyatı daha uygun olan 1+1 daireler şu anda yatırımcıların gözdesi konumuna geldi.

 

EN ÇOK KAZANANLAR
  EN ÇOK KAYBEDENLER
   EN ÇOK İŞLEM GÖRENLER
    BUGÜN 1000TL NE OLDU?
    • -

     BORSA

    • -

     DOLAR

    • -

     EURO

    • -

     ALTIN

    KUR ÇEVİRİCİ

    Para Birimi

    Çevrilecek Para Birimini Seçin