DOLAR
EURO
GRAM ALTIN
ÇEYREK A.
BITCOIN
ÜYE PANELİ
SON DAKİKA
hava
Google News
Tek Kocaeli

Trabzonlulardan Karaosmanoğlu’na Teşekkür

Son Güncelleme :

19 Mart 2018 - 14:22

/ kez okundu.
Trabzonlulardan Karaosmanoğlu’na Teşekkür

Başkan Karaosmanoğlu, Kocaeli Trabzonlular Dernek Başkanı Sami Durmuşoğlu ve Kocaeli’de bulunan Trabzon Dernek Başkanlarını makamında ağırladı.

ürk Dünyası Belediyeler Birliği (TDBB) ve Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu, Kocaeli Trabzonlular Dernek Başkanı Sami Durmuşoğlu ve Kocaeli’de bulunan Trabzon Dernek Başkanlarını makamında ağırladı. Anadolu Kocaeli projesi kapsamında Büyükşehir Belediyesi’nin katkılarıyla düzenlenen Trabzon Tanıtım günlerine verdiği destek için Karaosmanoğlu’na teşekkür eden konuk Trabzon Dernek Başkanları, görüşmede Trabzon Tanıtım Günlerinin coşkuyla yapılmasında emeği geçen tüm Büyükşehir çalışanlara şükranlarını ifade ettiler.

“HER TÜRLÜ SOSYAL ETKİNLİĞE VE PROJEYE DESTEK OLUYORUZ”

“Birliktelikte dünya değişiyor, dünyayla birlikte ülkeler değişiyor, ülkelerle birlikte kentler değişiyor” diyen Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu, “Algılar, anlayışlar, beklentiler değişiyor. Bundan 100 yıl önceki kent anlayışla 50 yıl önceki bir olmadığı gibi 10 yıl önceki kent anlayışla bugün de aynı değil. Eskiden, belli bir su veya deniz kıyısında yerleşen insanoğlunun en önemli beklentileri, temiz içme suyu ve güvenli barınma imkânı iken bugün talepler de beklentiler de değişti. Çok şükür temiz su ve güvenli barınma imkânı elimizin altında. Şimdi ulaşım, sağlık, kültür ve benzeri sosyal ihtiyaçlar ile hatta teknoloji imkânlara dönük yatırımlar yapıyoruz. Bununla birlikte ülkemizin ve kentimizin birlik ve beraberliğine katkı sunacak her türlü sosyal etkinliğe ve projeye destek oluyoruz” dedi.

“MEDENİYETİMİZİN ŞEHİR YAŞANTISINI OLUŞTURMAK ZORUNDAYIZ”

“Bizler dünyanın önemsediği bu profil üzerinden insanlığın bütün teknolojik ve sosyal birikimini de kullanarak, yeni bir modeli ortaya sunmak ve Cumhurbaşkanımızın da bizlere hedef koyduğu 2023 ve 2071 vizyonuna da uygun olarak; gelecek bin yıla damgasını vuracak olan medeniyetimizin şehir yaşantısını oluşturmak zorundayız” ifadelerini sarf eden Başkan Karaosmanoğlu, “Yaşadığımız kent bize yeniliğin nimetlerini sunmaktadır. Bakın dün tramvay yoktu. Bugün ulaşımda yeni bir modeli sunduk. Yakında Metro ile de tanışacağız. Dün modern konutlar yoktu. Bugün tüm ihtiyaçlara cevap veren herkesin bütçesine göre model konutlardan bahsedebiliyoruz. Sadece Türkiye’mizde değil, dünyada da özellikle gelişmiş ve gelişmekte olan ülkelerde kentler, modern toplumun ihtiyaçlarını karşılamaktan çok uzak bir konumdalar. Kentlerin dönüşümü, plânlaması, tasarımı ve mimarisi ülkemiz ve dünya için çok önemli konu başlıklarıdır. Ama bunlar bizim için, özellikle Kocaeli için çok daha önemlidir” hatırlatması yaptı.

“İNSANIMIZIN GELECEĞİNE YAPILAN EN BÜYÜK YATIRIMDIR”

“17 Ağustos 1999 Marmara Depremi’nden ciddi zararlar gören Kocaeli’miz, hükümetimiz ve Büyükşehir Belediye’mizin yoğun çalışmaları ile adeta yeniden hayata döndü, dirildi” diyen Karaosmanoğlu, “Burada yaşanan sadece yıkılan bir kentin yeniden ihyası değil, aynı zamanda bir kentin dönüştürülmesi, yeniden tasarlanması ve plânlanmasıydı da. Burada gerçekleştirilen dönüşüm çalışması ve modern kent yapıları Kocaeli’mizin ve insanımızın geleceğine yapılan en büyük yatırımdır. Biz burada sadece eski ve tehlikeli binaları yıkıp yerlerine yenilerini yapmadık. Aynı zamanda kente yeni bir vizyon da verdik. Yaklaşık bir asırdır üzerimize yapışan sanayi kenti olgusunun yanı sıra İleri teknoloji kenti, ticaret kenti, kongreler kenti, turizm kenti, çevre ve doğa kenti, spor kenti, kültür ve sanat kenti unvanlarını hak edecek yatırımlar ve plânlamalar gerçekleştirdik” şeklinde konuştu.

“EL BİRLİĞİYLE DAHA GÜZEL YARINLAR İNŞA EDECEĞİZ”

Kentsel plânlamamızı ve mastır plânlarımızı Türkiye’de tamamlayan ilk belediye olduk vurgusu da yapan Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu, “Sadece Büyükşehir Belediyesi olarak Sırrı Paşa Konağı’ndan Portakal Hafız Mescidi’ne kadar 11 yılda 67 önemli tarihi eserin restorasyonunu tamamladık, bu konuda uygulama ödülü aldık. Bütün bunlar işte yeni vizyonun ve medeniyet anlayışının ürünüdür. Şunu özetle söyleyebilirim ki; artık kentsel dönüşüm alanlarımızda hemşehrilerimizin huzur içinde yaşadıkları mükemmel konutlar var. Açtığımız bu yeni yaşam alanlarında hemşehrilerimizi sadece ev sahibi yapmakla kalmadık, onlara sosyal bir çevre de sunduk. Şehrin ufku olarak tanımlayabileceğimiz Kentsel Dönüşüm Projesi ile tüm vatandaşlarımızın ortak paydada buluşmasına vesile olduk. Geleceğimiz olan çocuklarımıza bir umut ve geleceğe güvenle bakacak bir ideal verdik. 2023 ve 2071 Türkiye’si için inşallah el birliğiyle daha güzel yarınlar inşa edeceğiz” diyerek sözlerini tamamladı.

YORUM ALANI