DOLAR
EURO
GRAM ALTIN
ÇEYREK A.
BITCOIN
ÜYE PANELİ
SON DAKİKA
hava
Google News
Tek Kocaeli

Tüketici Haftası Özdilek’de Kutlandı

Son Güncelleme :

20 Mart 2018 - 14:03

/ kez okundu.
Tüketici Haftası Özdilek’de Kutlandı

15-21 Mart tarihleri arasında gerçekleştirilen Dünya Tüketici Haftası,  Kartepe’de bulunan Özdilek AVM’de kutlandı. 

Düzenlenen etkinliklere Kartepe Belediye Başkanı Hüseyin Üzülmez, Ticaret İl Müdürü Veysi Uzunkaya, Doğu Marmara Gümrük Bölge Müdürü Musa Aydoğan, Özdilek AVM Müdürü Mahmut Sami Eraslan, Kocaeli İl Tüketici Hakem Heyeti Başkanı Necip Fazlı Karabacak, Özdilek İşletme Müdürü Mahmut Sami Eraslan, okul müdürleri, öğrenciler ve Özdilek AVM birim müdürleri ile çalışanları katıldı.

BİN 216 KURUM DENETLENDİ

Kartepe Özdilek AVM ile Ticaret İl Müdürlüğünün ortaklaşa organizasyonu kapsamında gerçekleştirilen etkinlikte, saygı duruşunda bulunulması ve istiklal marşının okunması sonrasında ilk olarak konuşan Özdilek İşletme Müdürü Mahmut Sami Eraslan ” 15 ve 21 Mart tarihleri arasında kutlanan Dünya Tüketici Haftası nedeniyle biraraya geldik.İnsanlara sunulan kalit ve istikrar başarıyı getirir. Biz böyle bir haftada sizlere ev sahipliği yapmaktan dolayı çok mutluyuz. Katılan ve emeği geçen herkese teşekkür ederim” dedi.Düzenlenen etkinlikte daha sonra konuşan Ticaret İl Müdürü Veysi Uzunkaya ” Bizde tüketici hakları islamiyet ile başlamıştır. Modern dünyada tüketicilere bir çok hak tanınmıştır. Biz İl Müdürlüğü olarak bu hakların korunması amacıyla var gücümüz ile çalışıyoruz. 2017 yılından bin 216 kurumda denetim yaptık. 129 bin 77 ürün denetledik. Ürün güvenliği olmayanlara 64 bin 186 lira ceza kestik. Amacımız esnaf ve tacirlerimize ceza yazmak değil, rehberlik yaparak onları daha güçlü rekabet edebilir hale getirmektir” dedi

19 BİN 338 BASVURU

İlimizde Tüketici hakem heyetlerine yapılan başvurularada değinen Uzunkaya, ” 2017 de Kocaeli’nde bulunan il ve ilçe tüketici hakem heyetlerine toplamda 19 bin 338 başvuru yapıldı. Bu başvuruların 12 bin 511’i tüketici lehine, 3 bin 133’ü ise tüketici aleyhine sonuçlandı. 3 bin 693 başvuru ise 2018 yılına aktarıldı. Kurulan tüketici hakem heyetleri sayesinde adliyelerde dosya sayıları azaldı. Ülkemizde 1011 tüketici hakem heyeti bulunuyor. Bunlarda tüketici sorunlarının çözümünde var gücü ile çalışıyor. Bizler Kocaeli’nde sizlerin sağlığı ve güvenliği için denetimlerimizi sürüdüreceğiz” şeklinde konuştu.

ÖDÜLLER DAĞITILDI

Ticaret İl Müdürü Veysi Uzunkaya’nın konuşması sonrası öğrencilere yönelik “Bilinçli Harca, Bilinçli Tüket” konulu konferans Kocaeli İl Tüketici Hakem Heyeti Başkanı Necip Fazlı Karabacak tarafından verildi. Ardından Gümrük ve Ticaret Bakanlığının “Bilinçli Tüketici” konulu ortaokullar arası düzenlenen resim yarışmasında ilimizde dereceye giren ve birinci olan Derince Mevlana Ortaokulu Berna Gül Akın, ikinci olan Karamürsel İmam Hatip Ortaokulu Senanur Tunçay, Üçüncü olan Derince Çenesuyu Ortaokulundan Esin Doğan’a altın ve hediyeleri törenle dağıtıldı. Öte yandan ” Bilinçli harca, bilinçli tüket” konulun etkinliklerde Şekerpınar İmam Hatip Ortaokulu, Mevlana Ortaokulu, Darıca İmam Hatip Ortaokulu, Karamürsel İmam Hatip Ortaokulu, Derince Çenesuyu Ortaokulu müdürlerine de plaket takdimi yapıldı.

YORUM ALANI