Tek Kocaeli Gazetesi | Kocaeli Haber | Kocaeli Son Dakika | Kocaeli Gündem

Gölcük’ten Azerbaycan’a Büyük Destek

Gölcük’ten Azerbaycan’a Büyük Destek
33 views
10 Ekim 2020 - 15:15

Gölcük Kent Konseyinin öncülüğünde 200’ün üstünde sivil toplum kuruluşunun katılımıyla Azerbaycan’a destek amacıyla program düzenlendi.

Azerbaycan ve Türk Marşlarının çalındığı programa Gölcük Belediye Başkanı Ali Yıldırım Sezer, AK Parti İlçe Başkanı Çetin Seymen, CHP Gölcük İlçe Başkanı Fikret Gürel, MHP Gölcük İlçe Başkanı Bilal Çakır, Kent Konseyi Başkanı Gültekin Görüm, Gölcük Kent Konseyi Başkanı Metin Şentürk, STK Temsilcileri ve çok sayıda vatandaş katıldı.

GÖZYAŞLARINI TUTAMADI

Gölcükte yaşayan Azerbaycan vatandaşlarının da katıldığı programda Türk ve Azerbaycan marşlarının çalındığı programda coşku en üst seviyedeydi. Sosyal mesafe kurallarına uyulan programda katılımcılar alana ateşleri ölçülerek alındı. Programda ayrıca Azerbaycan’dan 4 TV kanal da yayın yaparken Azerbaycan İctimai TV Türkiye Temsilcisi Sema Hüseynova yaptığı konuşmanın ardından gözyaşlarını tutamadı.

OPERASYONU DESTEKLİYORUZ

Programda basın açıklamasını okuyan Gölcük Kent Konseyi Başkanı Metin Şentürk “Gölcük’teki sivil toplum kuruluşları olarak Ermenistan Silahlı Kuvvetlerinin 28 Eylül’de yukarı Karabağ’da ateşkesi ve uluslararası hukuku ihlal ederek ağır silahlarla Azerbaycan sivil yerleşim yerlerini ve askerini hedef alan saldırılarını en kötü şekilde kınıyoruz. Bu son saldırı Tovruz’daki saldırılardan sonra Ermenistan’ın Güney Kafkasya’da barışın ve istikrarın önündeki en büyük engel olduğunu göstermiştir. Gölcük’teki sivil toplum kuruluşları olarak uluslararası hukuktan kaynaklanan meşru müdafaa hakkı çerçevesinde işgal altındaki toprakları geri alarak toprak bütünlüğünü yeniden tesis etmek amacıyla Azerbaycan’ın gerçekleştirdiği operasyonu destekliyoruz” dedi.

DAYANIŞMA İRADESİNİ VURGULUYORUZ

Sözlerinin devamında Şentürk, “Dağlık Karabağ bölgesi, yaklaşık 30 yıl önce Ermenistan tarafından işgal edilerek 1500’e yakın Azerbaycan vatandaşı şehit edilmiş, on binlerce insan da evlerini ve topraklarını bırakarak göçe zorlanmıştır. Bu haksız işgalinde sona erdirilmesi için Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi ve AGİT Minsk Grubunu suskunluğunu bozmaya, Azerbaycan’a ait toprakların geri verilip, işgalin sonra erdirilmesi için çaba sarfetmeye uluslararası camiayı da Ermenistan’ın saldırganlığı ve Azerbaycan topraklarını işgali nedeniyle Azerbaycan’ın yanında olmaya davet ediyoruz.  Şehit olan Azerbaycanlı kardeşlerimize Allah’tan rahmet, gazilere acil şifa ve can Azerbaycan’a başsağlığı dilerken, milletimizin dayanışma iradesini bir kez daha güçlü bir şekilde vurguluyoruz” dedi.

PİYASALARDA SON DURUM
 • DOLAR
  -
  -
  -
 • EURO
  -
  -
  -
 • ALTIN
  -
  -
  -
 • BIST 100
  -
  -
  -
KÖŞE YAZARLARI