Tek Kocaeli Gazetesi | Kocaeli Haber | Kocaeli Son Dakika | Kocaeli Gündem

Tahir Büyükakın

Tahir Büyükakın
mm
Fehmi Demir( fehmi@tekkocaeli.com )
144 views
15 Şubat 2021 - 16:18

Yazımızın amacı Büyükşehir Belediye Başkanımız Sayın Tahir Büyükakın’ı değerlendirmek değildir. “Gururlanma padişahım, senden büyük Allah var!” diyenlerin küçük bir hatırlatmasıdır. Yoksa “Padişahım sen çok yaşa” der geçerdik. Bu, hem daha kolay olur, hem daha fazla rağbet görürdü. Oysaki biz yapılan güzellikleri takdir ederken, yapılmayanları ya da yanlış gidenleri işaretlemek adına bu yazıyı kaleme aldık.

Emek ve iş gücünün yoğun olarak yaşandığı bir kente, 15 yıllık Karaosmanoğlu döneminin ardından kariyerli bir akademisyenin aday gösterilmesi; uzunca bir süre sol belediye başkanlarının görev yaptığı, seçmen sosyolojisinin zaman içerisinde dönüştüğü göz önüne alınarak, tekrar tersine bir dönüşümün olmaması için verilen en önemli kararlardan biriydi.

Özellikle İzmit metropolünün kaybedilmesinden sonra Büyükakın’ın temsil ettiği makam daha da önem kazandı. Zira hemen yanı başında, onu rahatsız edecek ciddi bir siyasi yapı oluşmuştu. Yapılacak her bir hatanın, rakibin hanesine yazılacak ‘puanlar’ olacağını kimse saklayamazdı.

Sayın Büyükakın, ilk senesi sessiz denilecek kadar durgun bir görev süresi geçirdi. Belediye mantığını bilenler için bu durum normal olsa gerektir. En küçük bir projenin hazırlanmasının haftaları, hatta ayları bulduğu düşünülürse, Büyükakın’ın bu bekleyişi anlayışla karşılanabilir.

Nihayet seçimin ikinci yılında Kocaeli, bir belediye başkanını yavaş yavaş hissetmeye başladı. Önce civar ilçelerde her biri milyon dolarları bulacak yatırımlar boy verdi. Gebze’den Karamürsel’e, Eşme’den Kandıra’ya kadar birçok devasa projenin altyapı çalışmaları bitirilerek kamuoyuna duyuruldu.

Özellikle pandemi süreciyle birlikte sosyal belediyecilik olgusu ön plana çıktı. “Gerekirse tüm yatırımlarımı durdurur, esnafıma, insanıma dağıtırım” gibi iddialı söylemlerin oluşturduğu güven ortamı, zorda kalan insanlar için moral kaynağı oldu. Belediyenin şefkat elinin tebaasına uzandığını gösterdi. Ürettiği sosyal projeler, Marmara Belediyeler Birliği tarafından ödüle layık görüldü ve birçok projesi Türkiye’ye örnek gösterildi.

İşçisine verdiği zam ise Türkiye’de bir ilkti. Başarının ekip ruhuyla olacağının ve o ekibin ekonomik olarak tahkim edilmeden başarının gelmeyeceğinin açık ilanıydı bu. Çalışanı mutlu olan bir belediye, doğal olarak halkını da mutlu edecekti, Büyükakın yaptığı bu hamleyle bunun önünü açtı ve takdir topladı. Unutmayalım, Büyükakın göreve geldiğinde Kocaeli, Türkiye’nin en borçlu belediyesi olarak anılıyordu. Bu tür spekülasyonları son dönemde duymaz olduk.

Büyükakın’ın dikkat çeken kişisel bir özelliği de; iki yıla yakın görev süresi içerisinde polemiğe girmeden, yapılan eleştirileri suhuletle karşıladığıydı. Yapıcı yüzü ve çözüm odaklı duruşuyla kitlelerin arzu ettiği bir siyasetçi profili çizdi.
Büyükakın için olumsuz giden birçok vakıa da var…

Kendisinin şehrin kenar mahallelerinde pek görülmediği, dolayısıyla belediyenin varlığının buralarda hissedilmediği mahalle sakinleri tarafından dillendirilir oldu. Metropollere harcanan kaynak ve zamanın, en az oralar kadar önemli ve temsil ettiği siyasal hareketin sosyal tabanı olan bu bölgelere de aktarılması zaruridir. Bu alanlarda Büyükşehir’in mesai yapmaması büyük bir eksiklik olarak ortada duruyor.
Kenar mahallede yaşayan vatandaşlar için adaleti tesis etmek şart. Onların hayatına yön vermek, kamusal alan hizmetlerinden daha etkin faydalanmalarını sağlamak adil bir yönetimin boynunun borcudur. Bunun için olanakların tekrar gözden geçirilmesi, ortamın gerekliliklerine göre belediye imkânlarının seferber edilmesi noktasında geç kalınmaması gerekir.

İzmit Belediyesi’nin geçmişte yaptığı hatalar tekrar edilirse seçmenin buna nasıl cevap verdiğini 2019 seçimlerinde yakinen müşahade ettik.

Şahsımın ikamet ettiği mahalle itibariyle İZAYDAŞ sorunun çözümü konusunda henüz bir açıklama yapılmamış olması, en azından gelip yöre sakinleriyle konunun hangi mecralarda seyrettiğinin konuşulmaması yukarıdaki savımızı doğruluyor. Bunun gibi her bir kenar mahallenin değişik sorunları ilgilenmeyi bekliyor diye düşünüyoruz. Buralara mobil hizmet birimleri kurarak, ehil kadrolarla etkinliğin artırılması kaçınılmazdır.

Hafızam yanılmıyorsa Büyükakın, seçim beyannamesinde senenin her günü, 365 gün şehirde kültür sanat faaliyetleri düzenleneceğinin sözünü vermişti. Bununla ilgili ne gibi bir çalışması var. Bu çalışmalar pandemi sürecinin gölgesinde mi kaldı, ya da yapılıyor biz mi göremiyoruz diye merak ediyoruz.

Son söz;

Zaman paha biçilmez bir kaynaktır. Vakit nakittir demiş atalarımız. Zamanın en önemli özelliği ise durmadan akmasıdır. Fakat coşkun seller gibi akmaz zaman, sessiz ve derinden gider. Ancak irfan ehli bunu hissedebilir. Sayın Büyükakın’ın zamanın bu sessiz çığlığını duyduğunu düşünüyorum.

Vesselam…

PİYASALARDA SON DURUM
 • DOLAR
  -
  -
  -
 • EURO
  -
  -
  -
 • ALTIN
  -
  -
  -
 • BIST 100
  -
  -
  -
KÖŞE YAZARLARI
Morlimon  Mor limon  Morlimontr